Trwa ładowanie...
d3jm4ib

W USA też wycofują ten lek z aptek. Zantac zakazany

Zantac, popularny na zachodzie lek na zgagę, odpowiednik funkcjonującego na polskim rynku Ranigastu, został wycofany z obiegu w USA oraz Wielkiej Brytanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zantac to popularny na zachodzie lek na zgagę
Zantac to popularny na zachodzie lek na zgagę (Getty Images)
d3jm4ib

Producent leku, firma GlaxoSmithKline, wycofuje wszystkie partie Zantacu z każdego rynku, na jakim jest obecny, tłumacząc to zapobiegliwością. Decyzja została podjęta kilka dni po tym, jak amerykańska Agencja Żywności i Leków wykryła niedopuszczalne poziomy mogących powodować raka "nieczystości" w partii leku.

Zantac to nic innego jak ranitydyna - związek chemiczny hamujący wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka - sprzedawana pod postacią tabletek.

19 września Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał w Polsce z obiegu popularny Ranigast. Jak podano w komunikacie, przyczyną wstrzymania produktów w obrocie jest zanieczyszczenie substancji czynnej N-nitrozodimetylenoaminą (NDMA). Prewencyjnie wstrzymano wówczas sprzedaż wszystkich produktów leczniczych zawierających tę substancję czynną.

d3jm4ib

Do momentu potwierdzenia jakości produkowanych leków, apteki i hurtownie nie mogą ich sprzedawać.

Niemal dokładnie 12 lat temu, 27 października 2007 roku weszła w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego, wprowadzająca zakaz wykorzystywania wizerunku gwiazd w reklamach leków bez recepty. Zakaz ten jednak nie dotyczy reklamy tzw. suplementów diety, dlatego też udział Magdy Gessler w reklamie jednego ze specyfików ułatwiających trawienie kilka lat temu był zgodny z prawem.

d3jm4ib

Podziel się opinią

Share

d3jm4ib

d3jm4ib