Trwa ładowanie...

Wanda Warska nie żyje. Wybitna wokalistka miała 87 lat

Wanda Warska zmarła po długotrwałej walce z chorobą. Była ikoną polskiej sceny jazzowej.

Wanda Warska nie żyje. Wybitna wokalistka miała 87 latŹródło: East News
d42urtl
d42urtl

Wanda Warska byłą wybitną artystką, poetką, malarką i wokalistką. Tworzyła w nierozłącznym duecie z pianistą i kompozytorem, mężem Andrzejem Kurylewiczem. Była głównym interpretatorem jego utworów.

ZOBACZ TEŻ: Urszula Dudziak o aktualnej sytuacji w Polsce

W 1965 r. razem z Kurylewiczem założyli kultową Piwnicę Artystyczną, która najpierw się mieściła na Nowym Świecie 24, a od 1967 r. przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Przez wiele lat było to ważne miejsce na artystycznej mapie stolicy.

Warska miała w swoim dorobku wiele genialnych piosenek jazzowych. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą. Na kartach historii polskiego kina zapisała się jej wokaliza z filmu "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza. Była też wykonawczynią piosenek do słów Słowackiego, Norwida, Leśmiana, Tuwima czy Osieckiej.

W 2000 r. odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 r. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za twórczy wkład w polską kulturę.

d42urtl

W 2016 r. Warska przeszła udar i od tego czasu była częściowo sparaliżowana. Artystka zmarła 6 lipca 2019 r. w Laskach pod Warszawą.

Tak o Warskiej pisała Agnieszka Osiecka:

d42urtl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42urtl