Trwa ładowanie...

Witold Sadowy o miłości życia. Nazywał się Janek. "Opiekowałem się nim do końca"

Witold Sadowy, aktor i krytyk, niedawno "wyszedł z szafy". Teraz udzielił wywiadu, w którym zdradził więcej szczegółów ze swojego życia prywatnego.

Witold Sadowy o miłości życia. Nazywał się Janek. "Opiekowałem się nim do końca"Źródło: East News
d1pppg5
d1pppg5

- Nie ożeniłem się, nie miałem dzieci i właściwie żałuję. Urodziłem się inny. Jestem gejem - powiedział niedawno Witold Sadowy w reportażu TVP Kultura.

Program zrealizowano z okazji setnych urodzin aktora i krytyka teatralnego.

Aktor nigdy wcześniej nie mówił o swojej orientacji. Jeden z jego przyjaciół podkreślił jednak, że Sadowy wielokrotnie śmiał się, że jest już w takim wieku, że już może mówić, co chce.

ZOBACZ TEŻ: Monika Miller o prawach osób LGBT. "Dziadek nie miałby wyboru. Musiałby zaakceptować mnie z dziewczyną"

Teraz w najnowszej "Vivie!" Witold Sadowy udzielił wywiadu Elżbiecie Pawełek. Mówi w nim o swoim dzieciństwie, początkach w teatrze, przygodzie z kinem oraz miłości życia.

d1pppg5

W jednym z pytań dziennikarka zapytała go o współpracę z wybitnym reżyserem Leonem Schillerem. Przy okazji Sadowy rzucił nieco światła na swoje życie uczuciowe.

- [Schiller – przyp. red.] nazywał mnie Wsadowym, bo byłem gejem, ale wtedy o homoseksualizmie się nie mówiło tak jak teraz. Zresztą, co ludzie o tym wiedzą? Czasem wystarczy przytulenie. Ja się nie puszczałem, miałem całe życie swego Janka i byłem z nim szczęśliwy. Kochaliśmy się. Janek był inżynierem i jednym z dyrektorów dużej firmy. Znał języki, jeździł za granicę. Kiedy był stary i schorowany, opiekowałem się nim do końca - mówi Witold Sadowy, który dodaje:

- Nie ożeniłem się, urodziłem się inny. Jestem gejem, dziś łatwiej to wyznać niż kiedyś.

Witold Sadowy zadebiutował jako 25-latek na deskach Teatru Miasta Stołecznego Warszawy na warszawskiej Pradze w sztuce Maurice Maeterlincka "Burmistrz Stylmondu". Wcielił się w rolę Florisa.

Później grał też w Teatrze Polskim, Ateneum, Teatrze Klasycznym (późniejszym Teatrze Studio), Rozmaitości czy Teatrze Nowym. Ostatni raz na scenie pojawił się w 1989 r. w roli Feldmarszałka w "Gałązce rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego.

d1pppg5

W latach 80. zaczął pisać felietony teatralne w różnych warszawskich gazetach. Od wielu lat współpracuje też z "Gazetą Wyborczą" i "Życiem na gorąco". Napisał też cztery książki o teatrze.

Witold Sadowy wciąż jest aktywny i uczestnicy w życiu towarzyskim artystów. Nie opuszcza żadnej premiery w Teatrze Polskim i na bieżąco śledzi, co dzieje się w teatralnym świecie.

East News
Źródło: East News
d1pppg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pppg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj