Trwa ładowanie...

Wyjątkowi „Nędznicy” w Łodzi!

Jedną z najbardziej przeze mnie wyczekiwanych jesiennych premier teatralnych jest nowa inscenizacja musicalu Les Misérables w reżyserii Zbigniewa Maciasa. Odbędzie się ona 14 października 2017 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Wyjątkowi „Nędznicy” w Łodzi!Źródło: Materiały prasowe
d1b2g6g
d1b2g6g

„Les Misérables” to światowej sławy musical Claude`a-Michela Schönberga, którego libretto jest adaptacją "Nędzników" - arcydzieła Wiktora Hugo. Na tle burzliwego okresu francuskiej historii, chaosu rewolucji 1832 roku, rozgrywają się dramatyczne losy bohaterów, a przede wszystkim zbiegłego galernika Jeana Valjeana, którego ściga bezkompromisowy inspektor Javert. Valjean, skazany za kradzież chleba, doświadcza na wolności duchowej przemiany. Rozpoczyna nowe życie, opiekuje się osieroconą dziewczynką, ale nie może uciec od przeszłości.
Wykonawców głównych ról wybrano poprzez casting. Zgłosiło się do niego blisko pięćset osób z całego kraju. Znaleźli się wśród nich wyszkoleni wokaliści, ale także amatorzy, którzy zapragnęli spróbować swoich sił na profesjonalnej scenie. Zdecydowano, że w rolę Jeana Valjeana wcielą się Jakub Wocial (aktor musicalowy znany z występów w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma, obecnie kierownik sceny muzycznej stołecznego Teatru Rampa) oraz Marcin Jajkiewicz (wokalista, współpracował m.in. z zespołem Button Hackers, częsty gość programu „Jaka to melodia?”). Partię Javerta wykonywać będą Tomasz Rak i Paweł Erdman. Jako Fantine zobaczymy i usłyszymy Martę Kołatek, Katarzynę Łaskę (bierze udział w dubbingach, m.in. zaśpiewała jako Elsa piosenkę „Mam tę moc” w filmie „Kraina lodu”) oraz Agnieszkę Przekupień. Rolę Eponine przygotowują Sylwia Frączek, Justyna Kopiszka i Agnieszka Przekupień; Cosette - Joanna Jakubas, Emilia Klimczak i Ewa Spanowska; Mariusa - Michał Dudkowski i Mariusz Adam Ruta; Enjolrasa - Kamil Dominiak i Łukasz Zagrobelny; Thenardiera - Mateusz Deskiewicz i Piotr Kowalczyk; Madame Thenardier - Agnieszka Gabrysiak i Beata Olga Kowalska (ceniona i lubiana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, przez lata związana z łódzkimi Teatrami Nowym i Powszechnym, ostatnia znana z serialu „Ranczo”).
Za scenografię odpowiada Grzegorz Policiński, znany z licznych realizacji zarówno teatralnych, także musicalowych jak i telewizyjnych. Dzięki niemu na scenie będzie naprawdę co oglądać m.in. poprzez zastosowanie po raz pierwszy w polskim teatrze tzw. mappingu czyli trójwymiarowego pokazu łączącego światło, obraz i dźwięki. Kierownictwo muzyczne sprawuje Michał Kocimski, autorką kostiumów jest Zuzanna Markiewicz a za ruch sceniczny odpowiada znany z Opery Narodowej Emil Wesołowski.
W przedstawieniu wezmą udział również orkiestra, chór i balet Teatru Muzycznego.
„Les Misérables” to musical wszech czasów, niemal wszystkie piosenki stały się przebojami, a szczególnej sławy przysporzył mu występ Susan Boyle, gospodyni domowej ze Szkocji, która swoim wykonaniem „I Dreamed a Dream” („Wyśniłam sen”) w 2009 roku powaliła na kolana jury i publiczność brytyjskiej edycji programu "Mam talent".

Teatr Muzyczny w Łodzi
we współpracy
z CAMERON MACKINTOSH

przedstawia
nową inscenizację
dzieła BOUBLILA i SCHONBERGA
LES MISÉRABLES

musical autorstwa ALAINA BOUBLILA i CLAUDE`A-MICHELA SCHONBERGA
na podstawie powieści WIKTORA HUGO

d1b2g6g

muzyka: CLAUDE-MICHEL SCHONBERG
słowa: HERBERT KRETZMER
oryginalny tekst francuski: ALAIN BOUBLIL i JEAN-MARC NATEL
materiał dodatkowy: JAMES FENTON
adaptacja: TREVOR NUNN i JOHN CAIRD
przekład: DANIEL WYSZOGRODZKI

oryginalna orkiestracja: JOHN CAMERON
nowa orkiestracja: CHRISTOPHER JAHNKE, STEPHEN METCALFE i STEPHEN BROOKER

Wystawienie w porozumieniu z Music Theatre International (Europe)
i CAMERON MACKINTOSH LTD

REALIZATORZY
inscenizacja i reżyseria - Zbigniew Macias
kierownictwo muzyczne - Michał Kocimski
inscenizacja i scenografia - Grzegorz Policiński
reżyser światła – Tomasz Filipiak, Grzegorz Policiński
kostiumy - Zuzanna Markiewicz
choreografia - Emil Wesołowski
kierownictwo chóru - Roman Paniuta

d1b2g6g

WYKONAWCY
Jean Valjean - Marcin Jajkiewicz / Jakub Wocial
Javert - Tomasz Rak/ Paweł Erdman / Piotr Płuska
Fantine - Katarzyna Łaska / Agnieszka Przekupień
Eponine - Sylwia Frączek / Justyna Kopiszka
Cosette - Joanna Jakubas / Emilia Klimczak / Ewa Spanowska
Marius - Michał Dudkowski / Mariusz Adam Ruta / Marcin Wortmann
Enjolras - Kamil Dominiak / Piotr Płuska / Łukasz Zagrobelny
Thenardier - Mateusz Deskiewicz / Piotr Kowalczyk
Mme Thenardier - Agnieszka Gabrysiak / Beata Olga Kowalska
chór, balet, orkiestra
TEATRU MUZYCZNEGO W ŁODZI
Dyrygent
Michał Kocimski

d1b2g6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b2g6g