Trwa ładowanie...
oprac. Kamila Gulbicka
17-01-2019 10:07

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu: gwiazdy zaśpiewają Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa Herberta

"Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” to wyjątkowy projekt, który upamiętnia postać legendarnego barda "Solidarności”, kompozytora, pieśniarza, autorytetu artystycznego i moralnego, autora niezapomnianych pieśni – songów stanu wojennego, Przemysława Gintrowskiego.

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu: gwiazdy zaśpiewają Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa HerbertaŹródło: Materiały prasowe
d2rvf44

W grudniu 2018 roku premierowy koncert telewizyjny "Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” obejrzało ponad trzy miliony widzów, co czyni to wydarzenie niezwykle wyjątkowym. Już 7 lutego 2019 roku o godzinie 20:00 odbędzie się kolejny z cyklu koncertów, tym razem we Wrocławiu. Publiczność we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki będzie miała okazje wysłuchać aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa Herberta. Podczas tego koncertu widzowie usłyszą pieśni legendarnego barda w nowych opracowaniach Jana Stokłosy. Wybrzmią m.in.: "Prośba”, "Nike, która się waha”, "Pieśń o bębnie” "Potęga smaku”, ‘"Wilki”, ”Karol Levittoux” oraz "Dokąd nas zaprowadzisz Panie”.

Na scenie NFM wystąpią:* Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Julia Gintrowska, Paulina Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Drapała, Marek Piekarczyk i Jakub Wocial*.

Kierownikiem muzycznym i autorem wszystkich aranżacji pieśni Gintrowskiego jest Jan Stokłosa, który również poprowadzi tego wieczoru orkiestrę Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej oraz 5 osoby band. Artystom będzie towarzyszył chór pod kierownictwem Zuzanny Falkowskiej.

d2rvf44

Gintrowski był wielkim miłośnikiem poezji, a szczególnie cenił Zbigniewa Herberta, z którym zresztą znał się osobiście. Nawiązanie do twórczości autora "Pana Cogito” było naturalne – w końcu Sejm RP ogłosił 2018 rokiem wielkiego poety. Gintrowski zmagał się z trudnym zadaniem, przenosząc język poezji na formę pieśni, a artyści na co dzień związani z różnym nurtem muzycznym również nie mają łatwego zadania.

Reżyserem i producentem koncertu jest Gabriela Gusztyn Popławska. Koncert poprowadzi Monika Zamachowska.

Organizatorem koncertu "Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” jest Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego.

Bilety już do nabycia w kasach Narodowego Forum Muzyki oraz online na www.nfm.wroclaw.pl. Bilety dostępne już od 40 zł.

d2rvf44

Dodatkowe informacje
Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego powstała w celu ochrony imienia, wizerunku i spuścizny artystycznej zmarłego w 2012 r. kompozytora, muzyka i barda Przemysława Gintrowskiego oraz zachowania pamięci o jego twórczości. Głównym celem fundacji jest promocja i popularyzacja twórczości Przemysława Gintrowskiego, a także popularyzacja i promocja kultury i sztuki muzycznej oraz talentów muzycznych, wspieranie edukacji muzycznej oraz działalność na rzecz rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Fundację powołali członkowie najbliższej rodziny barda.

Koncerty będące hołdem dla Przemysława Gintrowskiego zawsze przyciągają zainteresowanie publiczności. Na scenie pojawiają się najwięksi polscy artyści, którzy przygotowują nowe interpretacje dzieł znanych od lat osiemdziesiątych. - Koncert pieśni barda wolności, który przez całe życie za najwyższą wartość uznawał niezależność i niepodległość kraju, zyskał szczególnie znaczenie w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreśla prezes Fundacji im. Przemysława Gintrowskiego, Katarzyna Gintrowska.

Ważnym elementem koncertów ku czci barda wolności jest co roku wręczenie Nagrody im. Przemysława Gintrowskiego. Od trzech lat przyznawana jest artystom, którzy nie pozwalają w sobie stłumić wolności do samostanowienia i wyrażania siebie. Przed dwoma laty uhonorowani nią zostali Stanisława Celińska, Antonina Krzysztoń oraz Jan Polkowski. W 2017 roku wręczono ją Ewie Błaszczyk, a w 2018 roku kapituła nagrody zdecydowała, że otrzyma ją legendarny aktor, znany z setek ról teatralnych i filmowych, Franciszek Pieczka.

d2rvf44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rvf44