Wyjdź na koncert!
Wyjdź na koncert! Pokaż, że chcesz i możesz bezpiecznie się bawić. Wiele krajów udowodniło, że imprezy muzyczne mogą odbywać się bez ryzyka dla zdrowia i życia ich uczestników. Teraz czas na Polskę! #wyjdznakoncert
W ostatnich tygodniach Europa zaczęła otwierać się na koncerty. Rząd austriacki ogłosił, że od 1 lipca zezwoli na wszystkie wydarzenia, przy pełnej publiczności, zarówno na powietrzu, jak i w pomieszczeniach. Co więcej, maseczki i dystans społeczny nie będą wymagane. Aby wziąć udział w wydarzeniu trzeba będzie natomiast spełnić jeden z trzech warunków: być osobą zaszczepioną, ozdrowieńcem lub wykazać negatywny wynik testu na COVID-19.
Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w Izraelu, który jest jednym ze światowych liderów szczepień. Od 1 czerwca nie obowiązują tam żadne ograniczenia w organizacji imprez masowych, w tym koncertów.
Anglia, Hiszpania i Holandia przeprowadziły pilotażowe imprezy, które jednoznacznie pokazały, że ryzyko zakażenia COVID-19 przy przestrzeganiu pewnych zasad utrzymuje się na bardzo zbliżonym poziomie jak w domu. Do takich wniosków doszedł holenderski Fieldlab Evenementen po wydarzeniach zorganizowanych łącznie na kilkadziesiąt tysięcy osób. Z kolei efekty badań prowadzone w trakcie brytyjskiego programu pilotażowego Event Research Programme (ERP) pokazały, że zaledwie 0,026% uczestników koncertów - z 58.000 testowanych - uzyskało pozytywny wynik na COVID-19. Ogłoszono zatem pełen sukces przeprowadzonej akcji. Do wniosku, że koncerty są bezpieczne, doszli również naukowcy po testowym wydarzeniu, jakie zorganizowano w Barcelonie z udziałem 5.000 publiczności. Zakażenie wirusem po imprezie potwierdzono u zaledwie sześciu osób, z tego u czterech doszło do niego w innym miejscu.
Polska powinna jak najszybciej podążyć tą samą drogą.
"Cieszymy się, że w salach i halach można już organizować koncerty dla pięćdziesięciu procent publiczności. Do pełnego zadowolenia brakuje nam jeszcze tego, abyśmy mogli je organizować także przy stuprocentowym wypełnieniu oraz na otwartych przestrzeniach bez limitu osób albo przy takiej frekwencji, która gwarantowałaby komercyjny sukces przygotowywanego przez nas przedsięwzięcia. Obecne zasady nie stwarzają bowiem jeszcze takiej możliwości" – tłumaczy Janusz Stefański, jeden ze współwłaścicieli polskiej agencji koncertowej Prestige MJM.
Akcja #wyjdznakoncert ma komunikować optymistyczne przesłanie. Powoli wraca normalność. W tym także koncertowa. Skoro może tak być w wielu krajach Europy bez wątpienia będzie także za moment w Polsce. Bo przecież Polska – przy zbliżonym poziomie szczepień i skali obecnych zachorowań – nie może być w tym przypadku negatywnym wyjątkiem.
Akcja #wyjdznakoncert ma również uświadamiać wszystkim, że za sukces, którym byłaby możliwość organizowania imprez masowych bez ograniczeń, w tym także koncertów, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Każdy może się bowiem do tego przyczynić poprzez przystąpienie do szczepienia, a także zachowując podstawowe zasady higieny.
Akcja #wyjdznakoncert propagowana będzie w telewizji, rozgłośniach radiowych oraz w internecie, w tym również w mediach społecznościowych. Popularyzuje ją także olbrzymia reklama na jednym z wieżowców w centrum stolicy.
WP Gwiazdy na: