Trwa ładowanie...

"Z tymi co się znają": Prokop rozmawia z Natalią Hatalską

Kolejny odcinek programu "Z tymi co się znają" przed nami. Tym razem w murach Browaru Namysłów Marcin Prokop odbył ciekawą rozmowę z analityczką trendów Natalią Hatalską.

"Z tymi co się znają": Prokop rozmawia z Natalią HatalskąŹródło: Materiały prasowe
d2q0bby
d2q0bby

Wspólnie zastanawiali się nad tym, co przyniesie nam bliska i daleka przyszłość.

Marcin Prokop: Wspaniały świat jutra?

Natalia Hatalska: Jestem technooptymistką. Wierzę, że technologia sprawia, że nasze życie jest coraz lepsze.

Tymi słowami Natalia Hatalska odpowiedziała na pierwsze pytanie prowadzącego o to, czy ludzkość powinna obawiać się przyszłości. Doskonale wie, o czym mówi. Jest bowiem nie tylko analityczką trendów, futurystką oraz autorką własnego bloga.

W 2016 r. założyła instytut badań nad przyszłością – infuture hatalska foresight institute. Dalsza część jej wypowiedzi może się jednak wydawać niektórym osobom niezbyt optymistyczna:

- Ze względu na to, co robimy aktualnie na Ziemi i żyjemy w niezrównoważony sposób, będziemy musieli szukać tak zwanego planu B. Jeśli chcemy, żeby nasz gatunek przetrwał, powinniśmy szukać jakiejś innej planety.

Zobacz zapowiedź:

Natalia Hatalska nigdy nie bała się trudnych pytań i wyzwań. W 2008 r., niemal pośrodku kryzysu ekonomicznego, postanowiła porzucić bezpieczną pracę w korporacji i rozpocząć działalność na własny rachunek. W ciągu kilku lat jej blog hatalska.com zdobył szereg wyróżnień na ogólnopolskich konkursach.

d2q0bby

Sama autorka pojawiła się niebawem na okładce magazynu Wysokie Obcasy. W 2015 r. zrealizowany przez nią film "Generacja Z" otrzymał główną nagrodę w konkursie Grand Video Awards (w kategorii Publicystyka).

Wszechstronność Natalii Hatalskiej sprawia, że rozmowa z nią nigdy nie jest nudna. Dlatego też Marcin Prokop oprócz kwestii kolonizacji innych planet, był w stanie podjąć także bardziej przyziemne tematy, takie jak eksploatacja Ziemi oraz prawo ludzi do korzystania z wody pitnej.
Co się stanie już niebawem?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Tworzenie prognoz na przyszłość jest jednym z ulubionych zajęć gościa tego odcinka "Z tymi co się znają. Natalia Hatalska w ciągu ostatnich 11 lat była autorką wielu raportów na temat trendów z dziedziny technologii, społeczeństwa oraz gospodarki. Od 2011 r. zawiera je w periodyku pt. TrendBook. 4 lata później wydała publikację Future Makers – zbiór 12 scenariuszy odnośnie najważniejszych dziedzin naszego życia w perspektywie trzech dekad. Jak jednak Hatalska podkreśla z całą mocą:

d2q0bby

- Nigdy nie powiem, że przyszłość jest znana. Przyszłość jest nieznana – my nie wiemy, jaka będzie. […] To, co możemy poznać, to są scenariusze przyszłości, czyli pewne jej alternatywne wersje.

Życie coraz bardziej online?

Ważną częścią programu "Z tymi co się znają" są także pytania o zmiany, jakie zachodzą w naszej polskiej codzienności. Marcin Prokop wskazał na coraz rzadsze współżycie seksualne wśród młodych ludzi, a także ich lęk przed zawiązywaniem trwałych relacji emocjonalnych. Hatalska widzi ten problem również w szerszej perspektywie:

- Oni tak naprawdę chcieliby nawiązywać relacje fizyczne, tylko my, czyli pokolenie 40-latków, ich rodziców, zafundowaliśmy im coś takiego, jak tzw. "kultura strachu".

Okazuje się, że tak bardzo boimy się o los naszych dzieci, że często wolimy, gdy siedzą w domu bezpiecznie przed komputerem. Do tego dochodzi duża ilość zajęć w szkole i po niej, które wypełniają naszym pociechom czas. Dlatego trudniej niż kiedyś przychodzą im interakcje z rówieśnikami.

d2q0bby

- Ludzie mają ogromną potrzebę budowania relacji. Jeżeli dzieci z tych dwóch powodów, o których wspomniałam, nie mogą budować relacji offline, w świecie analogowym, zaczynają budować te relacje online. Dlatego tak często są obecni w sieci.

Panorama przyszłości

Oczywiście fascynujących tematów, które podjęli Marcin Prokop z Natalią Hatalską w najnowszej odsłonie programu "Z tymi co się znają" jest znacznie więcej. Zobaczmy, jak wiele dowiemy się razem z nimi na temat możliwych scenariuszy przyszłości.

d2q0bby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q0bby

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj