Trwa ładowanie...
d2utfxa

"Z tymi co się znają": Prokop rozmawia z Natalią Hatalską

Kolejny odcinek programu "Z tymi co się znają" przed nami. Tym razem w murach Browaru Namysłów Marcin Prokop odbył ciekawą rozmowę z analityczką trendów Natalią Hatalską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gościem Marcina Prokopa była Natalia Hatalska
Gościem Marcina Prokopa była Natalia Hatalska (Materiały prasowe)
d2utfxa

Wspólnie zastanawiali się nad tym, co przyniesie nam bliska i daleka przyszłość.

Marcin Prokop: Wspaniały świat jutra?

Natalia Hatalska: Jestem technooptymistką. Wierzę, że technologia sprawia, że nasze życie jest coraz lepsze.

d2utfxa

Tymi słowami Natalia Hatalska odpowiedziała na pierwsze pytanie prowadzącego o to, czy ludzkość powinna obawiać się przyszłości. Doskonale wie, o czym mówi. Jest bowiem nie tylko analityczką trendów, futurystką oraz autorką własnego bloga.

W 2016 r. założyła instytut badań nad przyszłością – infuture hatalska foresight institute. Dalsza część jej wypowiedzi może się jednak wydawać niektórym osobom niezbyt optymistyczna:

- Ze względu na to, co robimy aktualnie na Ziemi i żyjemy w niezrównoważony sposób, będziemy musieli szukać tak zwanego planu B. Jeśli chcemy, żeby nasz gatunek przetrwał, powinniśmy szukać jakiejś innej planety.

Zobacz zapowiedź:

Natalia Hatalska nigdy nie bała się trudnych pytań i wyzwań. W 2008 r., niemal pośrodku kryzysu ekonomicznego, postanowiła porzucić bezpieczną pracę w korporacji i rozpocząć działalność na własny rachunek. W ciągu kilku lat jej blog hatalska.com zdobył szereg wyróżnień na ogólnopolskich konkursach.

d2utfxa

Sama autorka pojawiła się niebawem na okładce magazynu Wysokie Obcasy. W 2015 r. zrealizowany przez nią film "Generacja Z" otrzymał główną nagrodę w konkursie Grand Video Awards (w kategorii Publicystyka).

Wszechstronność Natalii Hatalskiej sprawia, że rozmowa z nią nigdy nie jest nudna. Dlatego też Marcin Prokop oprócz kwestii kolonizacji innych planet, był w stanie podjąć także bardziej przyziemne tematy, takie jak eksploatacja Ziemi oraz prawo ludzi do korzystania z wody pitnej.
Co się stanie już niebawem?

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Tworzenie prognoz na przyszłość jest jednym z ulubionych zajęć gościa tego odcinka "Z tymi co się znają. Natalia Hatalska w ciągu ostatnich 11 lat była autorką wielu raportów na temat trendów z dziedziny technologii, społeczeństwa oraz gospodarki. Od 2011 r. zawiera je w periodyku pt. TrendBook. 4 lata później wydała publikację Future Makers – zbiór 12 scenariuszy odnośnie najważniejszych dziedzin naszego życia w perspektywie trzech dekad. Jak jednak Hatalska podkreśla z całą mocą:

d2utfxa

- Nigdy nie powiem, że przyszłość jest znana. Przyszłość jest nieznana – my nie wiemy, jaka będzie. […] To, co możemy poznać, to są scenariusze przyszłości, czyli pewne jej alternatywne wersje.

Życie coraz bardziej online?

Ważną częścią programu "Z tymi co się znają" są także pytania o zmiany, jakie zachodzą w naszej polskiej codzienności. Marcin Prokop wskazał na coraz rzadsze współżycie seksualne wśród młodych ludzi, a także ich lęk przed zawiązywaniem trwałych relacji emocjonalnych. Hatalska widzi ten problem również w szerszej perspektywie:

- Oni tak naprawdę chcieliby nawiązywać relacje fizyczne, tylko my, czyli pokolenie 40-latków, ich rodziców, zafundowaliśmy im coś takiego, jak tzw. "kultura strachu".

d2utfxa

Okazuje się, że tak bardzo boimy się o los naszych dzieci, że często wolimy, gdy siedzą w domu bezpiecznie przed komputerem. Do tego dochodzi duża ilość zajęć w szkole i po niej, które wypełniają naszym pociechom czas. Dlatego trudniej niż kiedyś przychodzą im interakcje z rówieśnikami.

- Ludzie mają ogromną potrzebę budowania relacji. Jeżeli dzieci z tych dwóch powodów, o których wspomniałam, nie mogą budować relacji offline, w świecie analogowym, zaczynają budować te relacje online. Dlatego tak często są obecni w sieci.

Panorama przyszłości

Oczywiście fascynujących tematów, które podjęli Marcin Prokop z Natalią Hatalską w najnowszej odsłonie programu "Z tymi co się znają" jest znacznie więcej. Zobaczmy, jak wiele dowiemy się razem z nimi na temat możliwych scenariuszy przyszłości.

Zobacz też: Kitesurfer z duszą wojownika. Freestyle w programie "Z tymi co się znają"

d2utfxa

Podziel się opinią

Share
d2utfxa
d2utfxa