Trwa ładowanie...
d1ogm41

Zbigniew Jujka nie żyje. Znany gdański rysownik i dziennikarz miał 84 lata

W poniedziałek nad ranem zmarł jeden z najsłynniejszych karykaturzystów z Gdańska Zbigniew Jujka. Rysownik był związany z "Dziennikiem Bałtyckim".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Jujka zmarł w wieku 84 lat
Zbigniew Jujka zmarł w wieku 84 lat (Materiały prasowe)
d1ogm41

Zbigniew Jujka (ur. 1935) był od blisko 56 lat związany z "Dziennikiem Bałtyckim". W poniedziałek nad ranem dotarła do mediów informacja o jego śmierci. Rysownik miał 84 lata. Wiadomość przekazał właśnie "Dziennik Bałtycki" oraz portal Gdańsk.pl.

Do "Dziennika Bałtyckiego" Zbigniew Jujka dostał się z polecenia Jacka Fedorowicza po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jego rysunkowy cykl "My i oni" zaskarbił sobie serca czytelników gazety. Ponad 30 lat Zbigniew Jujka pracował jako redaktor odpowiedzialny za stronę graficzną "Dziennika Bałtyckiego". Nawet po odejściu na emeryturę kontynuował współpracę z gazetą.

Talent Zbigniewa Jujki nie tylko mogli podziwiać czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego". Rysownik znalazł również uznanie za granicą. Za swoje celne karykatury zdobył prestiżowe nagrody we Włoszech oraz w Belgii.

d1ogm41

Zbigniew Jujka już w 1973 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i odznakę "Za zasługi dla Gdańska". Kolejne wyróżnienia dostał w 2000 (Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury) i 2009 r. (Medal św. Wojciecha).

W 2000 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbył się benefis Zbigniewa Jujki, który poprowadził Stanisław Tym.

d1ogm41

Podziel się opinią

Share

d1ogm41

d1ogm41