Trwa ładowanie...

Zmarł Vaughan Oliver, twórca okładek płyt z kultowej wytwórni 4AD

Brytyjski grafik, który zmarł w niedzielę 29 grudnia w wielu 62 lat, zaprojektował okładki do albumów takich zespołów jak Cocteau Twins, Pixies, Breeders czy This Mortal Coil.

Share
Zmarł Vaughan Oliver, twórca okładek płyt z kultowej wytwórni 4AD
Źródło: 4AD/ Vaughan Oliver
d2zio99

Wytwórnia płytowa 4AD pożegnała artystę słowami: "Bez Vaughana nie byłoby 4AD. To on dał naszym artystom styl, tożsamość i głos".

Vaughan Oliver był grafikiem związanym z kultową angielską wytwórnią 4AD, która odmieniła na przełomie lat 80. i 90. muzykę, dzięki takim zespołom jak Cocteau Twins, This Mortal Coil, Throwing Muses, Lush czy Pixies.

d2zio99

Oliver zaprojektował m.in. okładki albumów ”Sufrer Rosa” i ”Doolittle” zespołu Pixes oraz ”Treasure” Cocteau Twins. Okładki te weszły do kanonu muzyki alternatywnej.

4AD/ Vaughan Oliver
Źródło: 4AD/ Vaughan Oliver

Oliver zaczął współpracę z 4AD, gdy na początku lat 80. poznał założyciela wytwórni – Ivo Watts –Russella. W sumie pracował dla 4AD ponad 30 lat.

Grafik, wraz z fotografem Nigelem Griersonem, założyli studio projektowe: 23 Envelope. W 1988 roku, po odejściu Grersona, Oliver kontynuował pracę dla 4AD w swoim studiu graficznym v23.

d2zio99

Oliver zmarł u boku swojego partnera o imieniu Lee.

Artysta urodził się w 1957 roku i ukończył politechnikę w Newcastle. – Byłem dzieckiem klasy robotniczej z nudnego miasta – mówił w wywiadzie. – W domu nie było żadnej kultury poza okładkami płyt, które kupowałem. To one pomogły mi odkryć sztukę.

4AD/ Vaughan Oliver
Źródło: 4AD/ Vaughan Oliver

Oliver przeniósł się do Londynu w 1982 roku i został pracownikiem 4AD. Jego okładki celowo były surrealistyczne i pełne symbolizmu.

d2zio99

Oliver tworzył także reklamy dla L’Oreal, Microsoftu, Sony i domu handlowego Harrod’s w Londynie.

d2zio99

Podziel się opinią

Share
d2zio99
d2zio99