Trwa ładowanie...

Zmarł żeglarz z kultowego zdjęcia. George Mendonsa miał 95 lat

Zdjęcie stało się symbolem radości Amerykanów po zakończonej drugiej wojnie światowej. Tym żeglarzem ze zdjęcia był George Mendonsa. Mężczyzna zmarł w wieku 95 lat.

Share
Zmarł żeglarz z kultowego zdjęcia. George Mendonsa miał 95 latŹródło: Getty Images
d2h8asw

Jak informują amerykańskie media, George Mendonsa zmarł w wyniku niewydolności serca. Ostatnie chwile życia spędził razem z żoną w ośrodku opieki w Middletown, na Rhode Island - wynika z informacji przekazanych przez jego córkę dziennikarzom "The Providence Journal".

Mendonsa 19 lutego miał obchodzić 96. urodziny.

Słynne zdjęcie marynarza całującego pielęgniarkę na Times Square w Nowym Jorku wykonano dokładnie 14 sierpnia 1945 roku, w chwili kiedy oboje usłyszeli wieść o poddaniu się Japonii i zakończeniu II wojny światowej. Ten pamiętny dzień Amerykanie określają mianem V-J Day.

d2h8asw

Zdjęcie było dziełem przypadku. Wykonał je Alfred Eisenstaedt. Marynarz w przypływie emocji chwycił stojącą obok pielęgniarkę i pocałował ją. Wcześniej w ogóle nie znał Grety Friedman. Ba, oboje nie wiedzieli nawet, że ktoś zrobił im zdjęcie. Spotkali się 67. lat później dzięki Michelle Miller — reporterce amerykańskiej telewizji CBS.

- Kolega mówił mi, że jest pewien, że to ja. Jedyne, co mu odpowiedziałem, to to, że po prostu zwariował - wspominał George.

Co ciekawe, pod tajemniczą parę próbowało się podszyć  w sumie 11 mężczyzn i 3 kobiety.

Trzeba dodać, że Greta Friedman zmarła w Stanach Zjednoczonych 8 września 2016 roku w wieku 92 lat.

d2h8asw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h8asw
d2h8asw