Andrea Bocelli w Poznaniu wystąpi w otoczeniu wielkich artystów!
Uwielbiany na całym świecie tenor Andrea Bocelli na koncert w Poznaniu zaprosił grono świetnych artystów, którzy razem z nim wystąpią na jednej scenie 11 maja. Obok niego na koncercie z okazji jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego pojawią się na stadionie prawdziwe gwiazdy!
Wybitny sopran koloraturowy, rewelacyjny dyrygent i pianista, a zarazem jego pierwszy nauczyciel oraz fantastyczna gwiazda pop i światowy mistrz fletu pojawią się na wielkim wydarzeniu muzycznym okazji jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego na Stadionie Poznań! Czy przyjedzie także syn Andrei Bocellego – Matteo, który ostatnio występuje z ojcem? O tym trzeba się samemu przekonać!
Jednym z ponownie odwiedzających Polskę artystów będzie Andrea Griminelli – flecista. Przez ponad 34 lata swojej kariery wystąpił jako solista m.in. podczas Grammy, the Prix de Paris oraz Italian Knighthood. Gościł w wielu różnych krajach w Europie, Azji i w obu Amerykach. Współpraca z Royal Philharmonic, Berlin Symphony, Munchner Rundfunkorchester, London Philharmonic, l’Orchestre de Paris, New York Philharmonic, Orchestra Nazionale della RAI i Los Angeles Philharmonic - to tylko kilka przykładów z jego ogromnego dorobku artystycznego. Pokazuje to, że Andrea Griminelli jest absolutnym mistrzem w swoim fachu. Pomiędzy nim a Andreą Bocellim istnieje też pewne niezwykłe połączenie – kariera obu zaczęła się od legendarnego Luciano Pavarottiego.
W 1984 roku, mając 25 lat, Griminelli został zaproszony przez wielkiego tenora na wspólny koncert w New York’s Madison Square Garden. Kiedy świat usłyszał Griminellego otworzyły się przed nim bramy do prawdziwej sławy. Od tej pory gra w najlepszym towarzystwie. Zapraszany jest przez Sir Eltona Johna, James Taylora, Stinga, Branforda Marsalisa, Iana Andersona z Jethro Tull czy Andrea Bocellego. Na sierpniowym koncercie wystąpi z partią solową "Czardasza” na flet w kompozycji Vittorio Montiego. Usłyszymy go także w towarzystwie Andrei Bocellego i chóru.
Andrea Bocelli znany jest z tego, że mimo operowej duszy, chętnie sięga do muzyki popularnej. Nie mogło więc zabraknąć w jego towarzystwie gwiazdy popu. Zaszczyt ten przypadł wyjątkowej osobie. Ta magiczna wokalistka również po raz kolejny wystąpi u boku wielkiego tenora. Ilaria Della Bidia to piosenkarka, kompozytorka, artystka i pianistka pochodząca z zupełnie innego świata muzycznego niż włoski tenor. Ilaria Della Bidia początkowo rozwijała się przede wszystkim jako pianistka, jednak z czasem coraz częściej zaczęła występować jako gość w trakcie krajowych i międzynarodowych festiwali piosenki. Wielokrotnie udowodniła, że jest bardzo wszechstronną artystką, potrafi bowiem wykonywać utwory jazzowe, bluesowe, a także pop i dance. Połączenie tych dwóch wokali Ilarii i Andrei wprowadza wiele emocji, ponieważ wszyscy ciekawi są efektu dwóch tak różnych głosów. Głęboki i przejmujący tenor z niezwykle silnym, dźwięcznym i ciepłym głosem kobiecym z pewnością jest tą kombinacją, która dogłębnie poruszy niejednego słuchacza.
Na dużą uwagę zasługuje María Aleida Rodríguez – najnowsza gwiazda w operowym świecie. Posiadaczka potężnego sopranu koloraturowego, porównywalnego tylko do Mado Robin, której zakres głosowy określany był mianem „ekstremalnego”. Maria urodzona w Holguín na Kubie nigdy nie myślała, że swoją przyszłość zwiąże z operą dopóki, w 1999 roku, wstąpiła do Konserwatorium Emilio Sojo w Wenezueli. Naukę kontynuowała w Akademii Sztuk Wokalnych w Filadelfii. Maria jest Laureatką Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego Montserrat Caballé w Saragossie w Hiszpanii, zdobyła nagrodę „Licia Albanese” Fundacji Pucciniego w Nowym Jorku, a także została finalistką podczas przesłuchań w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Kariera Marii jest na etapie nieustających sukcesów. Specjalizując się w bel canto, śpiewaczka odnosi sukcesy nie tylko w Europie, gdzie wkrótce będzie śpiewać w Teatro Regio w Turynie, ale także pokazuje swój niezwykły talent podczas występów u boku najbardziej uwielbianego tenora świata – Andrei Bocellego.
- Wyjechaliśmy z rodziną z Kuby w 1997 roku i przenieśliśmy się do Wenezueli, ponieważ mój tata dostał tam pracę. Miałam wtedy czternaście lat i śpiewałam muzykę popularną. Nigdy nie myślałam, że będę śpiewaczką operową - znałam tylko kilka takich utworów, które słyszałam na Kubie. Lubiłam je, ale moimi idolkami były Shakira, Christina Aguilera i Mariah Carey. Studia w Wenezueli ukończyłam w wieku piętnastu lat, ponieważ bardzo dobrze się uczyłam. Kiedy dostałam się do Konserwatorium w Barquisimeto nadal nie wiedziałam, że mogę śpiewać operę. Dopiero podczas pierwszego semestru studiów pewien nauczyciel powiedział mi, że jestem wybitnym sopranem i muszę zacząć studiować śpiew. Skłoniło mnie to do rozwoju tej fascynującej kariery – opowiada o swoich początkach Maria Aleida w wywiadzie z Ximeną Sepúlvedą dla meksykańskiego portalu Proopera.
Kolejną i niezwykle ważną osobą, która pojawi się na koncercie Andrei Bocellego w Poznaniu jest dyrygent i pianista w jednej osobie - Carlo Bernini. Nie każdemu może być znany fakt, że był on nauczycielem gry na fortepianie samego Andrei Bocellego.
Początkowo, gdy Bocelli poprosił Berniniego o lekcje gry napotkał niechęć ze strony pianisty. Bernini twierdził, że Bocelli jest bardzo niezdyscyplinowany. Uległ jednak jego prośbom i przyjął go do siebie. Wspólna nauka i muzyka sprawiły, że Carlo i Andrea wkrótce bardzo się zaprzyjaźnili, co przeniosło się na dalszą współpracę, aż do dzisiaj. Z czasem to właśnie Carlo został okrzyknięty coachem Andrei Bocellego. Bernini wielokrotnie wykonywał partie fortepianowe na koncertach, które potem nagrywano, a dzisiaj często także dyryguje, gdy na scenie występuje Bocelli. Pianista był w przeszłości bardzo pomocny, podróżował z Bocellim cały czas i potrafił zająć się każdym problemem.
Jak "buldożer” parł do przodu z kłopotliwą kwestią tak długo, aż wszystko było doskonale. Bocelli dla Carla wciąż był uczniem - tym młodym chłopakiem, którego poznał piętnaście lat temu, a jako nauczyciel czuł się w obowiązku prowadzić go do perfekcji. Już w maju, po raz kolejny pojawią na wspólnie na scenie, ale już jako partnerzy z wieloletnim doświadczeniem, ramię w ramię zagwarantują poznańskiej publiczności wielkie emocje.
Poza tym, że obu panów łączy wieloletnia przyjaźń, Bernini jest po prostu znakomitym pianistą. Swoje umiejętności prezentował w obecności takich osobistości, jak prezydenci państw (między innymi Stanów Zjednoczonych), podczas ceremonii wręczania nagród Nobla, czy przed polskim papieżem - Janem Pawłem II. Występował na całym świecie nie tylko jako pianista, ale również dyrygent orkiestry, a także wielokrotnie obejmował rolę reżysera koncertów. Odwiedził praktycznie całą Europę, ale też USA, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Argentynę, Brazylię, Meksyk, Australię, Tel Awiw, San Jose i wiele innych miejsc na świecie. Praktycznie od zawsze był dyrektorem muzycznym i artystycznym Andrei Bocellego, a jego intensywna działalność doprowadziła do współpracy Berniniego z artystami takiego kalibru jak Pavarotti, Carreras, Domingo, Gheorghiu, Gasdìa, Ricciarelli i innymi muzykami najwyższej klasy. W Poznaniu Carlo Bernini wystąpi w roli dyrygenta.
W ostatnim czasie media obiegły nagrania wideo, w których Andrea Bocelli kilkakrotnie na scenie przedstawiał swojego młodszego syna i z nim śpiewał. Zainteresowani koncertem zapewne z ciekawością przyglądają się rozwojowi sytuacji i bacznie śledzą media społecznościowe artysty. Czy Matteo Bocelli, który tak fantastycznie wykonuje z ojcem utwór „Fall On Me”, pojawi się w Poznaniu na koncercie?
- Sam jestem niezwykle ciekaw, czy Andrea Bocelli zdecyduje się przywieźć do nas syna. Widziałem niejednokrotnie, że młody Matteo występuje z ojcem podczas koncertów. Z niecierpliwością wyczekuję 11 maja i wszystkich aktorów poznańskiego koncertu jubileuszowego. Mamy ogromną nadzieję, że wśród wokalistów znajdzie się także Matteo Bocelli - opowiada Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która razem z Marcelin Management, operatorem Stadionu Poznań, organizuje koncert Bocellego w stolicy Wielkopolski.
*Ostatnia pula biletów, która została udostępniona do publicznej sprzedaży kurczy się w dużym tempie. Wejściówki dostępne na: www.prestigemjm.com.Wydarzeie organizują agencja Prestige MJM oraz Marcelin Management. Projekt współfinansowany jest z budżetu Miasta Poznania i organizowany jest w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. *