Anna Jantar - rocznica śmierci. Wspominamy jej karierę
14 marca to rocznica śmierci Anny Jantar, wybitnej wokalistki lat 70. XX wieku, która zginęła w katastrofie lotniczej. Przypominamy jej karierę oraz osiągnięcia.
Anna Jantar - kariera
Zaczęła karierę w 1968 roku jako Anna Szmeterling. Cztery lata później śpiewała już jako Anna Jantar i prowadziła karierę w pełni zawodową.
Wielokrotnie była nagradzana za swoje piosenki na wielu festiwalach i konkursach w Polsce i na świecie. W 1973 roku wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ze swoim pierwszym solowym przebojem "Najtrudniejszy pierwszy krok". Występowała też na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie dostała złotą płytę za album "Tyle słońca w całym mieście".
Jest autorką także innych hitów, jak , "Nic nie może wiecznie trwać", "Staruszek świat", "Radość najpiękniejszych dni", "Za każdy uśmiech" i wielu innych.
W 1971 roku wyszła za mąż za Jarosława Kukulskiego, z którym grała w zespole Waganci. Razem mają córkę Natalię.
Anna Jantar - katastrofa lotnicza i śmierć
Anna Jantar zginęła 14 marca 1980 roku w katastrofie lotniczej. Samolot Ił-62 "Mikołaj Kopernik" leciał z Nowego Jorku do Warszawy, rozbił się przy podejściu do lądowania na lotnisku na Okęciu. W katastrofie zginęło łącznie 87 osób.
Anna Jantar została pochowana na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Na jej nagrobku widnieje nazwisko Anna Jantar Kukulska.
Jej osobie dedykowane są piosenki m.in. Budki Suflera ("Słońca jakby mniej", nawiązuje do utworu "Tyle słońca w całym mieście"), Krzysztofa Krawczyka ("To co dał nam świat" i "Lot nr 205"), Natalii Kukulskiej ("Dłoń" i "Po tamtej stronie"), Haliny Frąckowiak ("Anna już tu nie mieszka") i Papa Dance ("Ocean wspomnień").
Trwa ładowanie wpisu: instagram