Trwa ładowanie...
d1vzdkj

Bayer Full miał podbić Chiny. 67 mln sprzedanych płyt to mit

Bayer Full działa na polskiej scenie od 36 lat i może się pochwalić 17 mln sprzedanych płyt. Kilka lat temu zrobiło się głośno o rzekomym podboju Chin. Sławomir Świerzyński żartował, że Chińczycy traktują go jak "dziecko cesarza", ale dziś wiemy, że ambitne plany zespołu disco polo spaliły na panewce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sławomir Świerzyński w filmie dokumentalnym "Miliard szczęśliwych ludzi" (2011)
Sławomir Świerzyński w filmie dokumentalnym "Miliard szczęśliwych ludzi" (2011) (Materiały prasowe)
d1vzdkj

Sławomir Świerzyński i jego zespół Bayer Full ma ugruntowaną pozycję na polskiej scenie muzyki rozrywkowej. Nagrywa kolejne single i teledyski, w sezonie przyciąga tłumy i trudno sobie wyobrazić tradycyjne polskie wesele bez szlagierów typu "Majteczki w kropeczki" czy "Żono moja". Wszystko zmieniło się przez pandemię koronawirusa. Świerzyński twierdzi, że od marca nie zarobił nic, dlatego wnioskował z żoną o 550 tys. zł dotacji.

Na Świerzyńskiego i innych znanych artystów, którzy wyciągnęli ręce po pieniądze z budżetu, posypały się gromy. Dodatkowo liderowi Bayer Full zaczęto wypominać "chiński epizod", którym szczycił się kilka lat temu.

Otóż w 2010 r. polskie media rozpisywały się o wielkim sukcesie Bayer Full w Chinach. Świerzyński podsycał emocje, udzielając entuzjastycznych wywiadów, ale podbój tamtejszej sceny muzycznej okazał się fikcją.

d1vzdkj

Pieniądze od rządu dla muzyków disco polo. Znany przedsiębiorca komentuje

Świerzyński jeszcze w 2013 r. na łamach "Polska. The Times" twierdził, że jest po rozmowach "z chińskim ministrem kultury, spotkaniu z ambasadorem, spotkaniach w chińskich telewizjach, wywiadach". Nagrał też 15 utworów w chińskiej wersji językowej, a polskie media powtarzały, że w Chinach jest 67 mln egzemplarzy płyt Bayer Full.

- Udzieliłem im na nią licencji i tyle tylko mogą wyprodukować. Dowiedziałem się oczywiście, że to pic na wodę, fotomontaż. Ile wyprodukują, tyle wyprodukują, nikt tego nie wie. Mnie zapłacą za tyle, na ile się umówiliśmy – tłumaczył Świerzyński w 2013 r., który ostatecznie ani nie wydał, ani tym bardziej nie sprzedał w Chinach żadnej płyty.

d1vzdkj

Bayer Full - Blondyneczka po Chińsku 金发

Sprawę nagłośniła w 2017 r. polska vlogerka mieszkająca w Szanghaju. - Polski, swojski zespół Bayer Full nagrał płytę w języku chińskim. Która została wydana tylko w Polsce. Ona nigdy nie ujrzała światła dziennego w Chinach – mówiła na YouTube Weronika Truszczyńska.

- Ktoś mi w ogóle kiedyś powiedział, że zespół ten grał koncerty z nadania rządu. To jest oczywiście nieprawdą, bo zespół nie zagrał nigdy żadnego koncertu w Chinach. Oczywiście tam były próby podbicia rynku w Chinach. Przecież po coś powstały te piosenki po chińsku - tylko że to po prostu "nie pykło" – dodała vlogerka.

d1vzdkj
d1vzdkj

Podziel się opinią

Share
d1vzdkj
d1vzdkj