Trwa ładowanie...

Bralczyk zabrał głos ws. "chajzerowania". Zdecydowana odpowiedź

Nie cichnie burza wokół filmu polskiego vlogera, który skrytykował zachowanie i styl pracy Filipa Chajzera. I choć słowo "chajzerować" podbija od kilku dni internet, to Jerzy Bralczyk ostrzega przed jego używaniem.

Bralczyk zabrał głos ws. "chajzerowania". Zdecydowana odpowiedźŹródło: ONS.pl
d2sgmmw
d2sgmmw

4 stycznia słynny polski vloger o pseudonimie Gargamel stworzył film na YouTube zatytułowany "Błędne Koło Filipa Chajzera". W trakcie nagrania skrytykował styl pracy prezentera, a fani bardzo szybko dali upust emocjom w komentarzach pod filmem. Jeden z użytkowników użył nawet słowa "chajzerować". W jego pojęciu oznacza to: "zrobić coś złego/żenującego/upokarzającego, a następnie próbować się wybielić innym dobrym aktem". Fani bardzo szybko podchwycili ten żart i słowo niespodziewanie zaczęło zyskiwać na popularności.

Zaraz po tym, powstało kolejne nowe sformułowanie. "Chajzerowskie przeprosiny" to związek frazeologiczny, który oznacza, że ten który obraził, zamiast przeprosić, dodatkowo oczernia osobę obrażoną.

Fani vlogera stwierdzili, że słowa bardzo trafnie opisują pewne zjawisko społeczne: "Ale to piękne! Mamy zaledwie 7 stycznia a słowo roku 2020 już jest znane".

d2sgmmw

Polski językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk przestrzega jednak przed jego użyciem. I nie chodzi tu o kwestie językowe, ale etyczne.

- Eponimy na ogół oznaczają coś negatywnego i mają wydźwięk osobisty. I choć samo słowo o którym pani wspomniała od strony językowej jest poprawne, to jednak etycznie ryzykowne. Nie podoba mi się - skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Jerzy Bralczyk.

Profesor wyjaśnił, że stosowanie tego rodzaju zwrotów może przynieść więcej szkody niż pożytku. A już na pewno nie pomaga osobie od której słowo wzięło swoją nazwę.

- W języku polskim to dość powszechne, że pewne zjawiska pochodzą od czyjegoś nazwiska. Dobrym przykładem jest np. słowo "lepperyzacja". Niestety czasem zdarza się, że ktoś popełni jakieś głupstwo i już jest skreślony. Nie jestem za używaniem tego słowa - dodał polski językoznawca.

d2sgmmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2sgmmw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj