Trwa ładowanie...
d1mpa33

Chińska Opera Yue zachwyciła polskich widzów

Barwne widowisko chińskiej opery Yue, prezentowane po raz pierwszy w Polsce, wzbudziło zachwyt publiczności. Artyści z prowincji Zhejiang zaprezentowali spektakl "Pawilon Peonii” w Warszawie, Kielcach oraz Krakowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po zakończeniu widowiska zespół  był nagradzany długimi brawami na stojąco
Po zakończeniu widowiska zespół był nagradzany długimi brawami na stojąco (fot. Helena Majewska)
d1mpa33

Wszystkie trzy przedstawienia wystawiono przy pełnych salach. Po spektaklu obecni podkreślali, że było to dla nich egzotyczne doświadczenie. Konwencjonalna, tradycyjna fabuła miłosna "Pawilonu Peonii” została przedstawiona z podziwu godnym kunsztem, zarówno jeśli chodzi o emisję głosu – nie tylko w partiach śpiewanych, ale też w melorecytacjach – jak i choreografię. Symboliczna scenografia służyła skupieniu uwagi widza na aktorach, ich grze, bogactwie kostiumów i perfekcyjnej charakteryzacji.

TUTAJ przeczytasz o festiwalu

Dla polskiego widza niezwykłe było również to, że w główną postać męską – uczonego Liu Mengmei – wcieliła się aktorka. Obsadzanie kobiet w rolach męskich jest charakterystyczne dla tego gatunku opery, której innymi cechami są eleganckie formy wizualne i delikatne, miękkie wokale, dzięki czemu szczególnie nadaje się ona do opowiadania historii miłosnych. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na tradycyjnych chińskich instrumentach.

d1mpa33

Wywiad z Wojciechem Konikiewiczem

Po zakończeniu widowiska zespół wykonawców był nagradzany długimi brawami na stojąco. Organizatorem wydarzenia była Chińsko-Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju CPFCD a partnerem Fundacja Kręgi Sztuki, organizator Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Gościem specjalnym przedstawienia w Warszawie był Ambasador Chin w Polsce Pan Liu Guangyuan.

d1mpa33

Podziel się opinią

Share

d1mpa33

d1mpa33