Trwa ładowanie...
d1zhvxk

Dom Kazimierza Kutza trafił na aukcję. "Dał mu życie, radość, perspektywy"

Okazały dom należący do zmarłego w 2018 r. reżysera trafił na sprzedaż. W rozmowie z WP wdowa po Kazimierzu Kutzu zdradza powody swojej decyzji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iwona Świętochowska-Kutz i Kazimierz Kutz kupili dom w 1994 r.
Iwona Świętochowska-Kutz i Kazimierz Kutz kupili dom w 1994 r. (East News, Fot: CZESLAW CZAPLINSKI/FOTONOVA)
d1zhvxk

Kazimierz Kutz, reżyser klasycznych filmów polskiego kina, zmarł w grudniu 2018 r. na raka prostaty. Zostawił pogrążoną w żałobie rodzinę i dom w podwarszawskiej miejscowości Kanie. Posiadłość trafiła właśnie na aukcję charytatywną. Cena wywoławcza to 1,8 mln zł, a 100 tys. zł ze sprzedaży zasili konto fundacji Ewy Błaszczyk.

ZOBACZ TEŻ: Kazimierz Kutz - "Najwyższy czas przyłączyć Polskę do Śląska"

Zapytaliśmy Iwonę Świętochowską-Kutz, co stoi za decyzją o sprzedaży domu.

d1zhvxk

- Jest tysiące powodów, ale zasadniczym jest to, aby pomóc Fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?. Z drugiej strony jest to bardzo duży dom. Jestem sama i nie mam wyjścia, muszę się przenieść do mniejszego metrażu - mówi WP wdowa po reżyserze.

Świętochowska-Kutz nie kryje, że z domem w podwarszawskich Kaniach związana jest cała masa wspomnień. Tych bolesnych i tych wspaniałych.

- Czy żal mi się go pozbywać? Bardzo. Ale zawsze będę pamiętać, że dał mojemu mężowi życie. Kupiliśmy go w 1994 r., kiedy usłyszał diagnozę. Rokowania były nieciekawe, a chcieliśmy, aby miał spokój i ciszę. Miał tam dożyć swoich ostatnich chwil. I nagle okazało się, że tam odżył. Ten dom dał mu życie, radość i perspektywy - mówi wdowa po Kazimierzu Kutzu.

W domu, który miał być tylko chwilowym przystankiem, Kutz przeżył kilkanaście lat. Znalazł tam idealne miejsce do życia i pracy. Zaczął więcej pisać i tworzyć.

d1zhvxk

Świętochowska-Kutz:

- Ostatni okres swojego życia spędził w miejscu, które kochał. Z dala od zgiełku i krzyku, a jednocześnie w bliskości z miastem.

Lokalizacja to niewątpliwy atut posiadłości, która znajduje się zaledwie 15 km od stolicy.

Cena wywoławcza domu to 1,8 mln zł. 100 tys. zostanie przeznaczone na rzecz kliniki Budzik dla dorosłych i nadchodzącego projektu naukowo-badawczego.

d1zhvxk

Dlaczego akurat fundacja Ewy Błaszczyk?

- Choćby dlatego, że bardzo cenimy sobie życie i to, co robi Ewa. Jej zaangażowanie i empatię. W fundacji robimy wszystko, aby pomóc tym, którzy nie mają jeszcze zamiaru od nas uciec - mówi Świętochowska-Kutz, która zawodowo jest związana z Akogo?.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

"Okolica bardzo cicha, spokojna z dużą ilością zieleni (starodrzew). Działka jest ogrodzona stalowymi elementami na podmurówce oraz fragmentami murowanymi. Powierzchnia zabudowy wynosi 270 m kw." - czytamy w opisie oferty.

d1zhvxk

Na stronie aukcji dostępne są zdjęcia, na których można zobaczyć, jak mieszkał reżyser. Dom częściowo zbudowany jest z cegły, a częściowo z drewna. Jest garaż na dwa samochody i dwa miejsca parkingowe na podjeździe. Parter zdobi parkiet pałacowy i marmur. Z parteru można wyjść do ogrodu zimowego, a zaraz obok jest całoroczny, kryty basen.

"W podziemiu znajduje się pokój klubowy z salą bilardową i urządzonym barkiem, sauna, kabina prysznicowa oraz wejście na basen. Podziemie zajmują pomieszczenia techniczne: system filtrowania basenu, kotłownia z nowym piecem, szafy, spiżarnia, pralnia, suszarnia" - czytamy.

Widać, że właściciele domu nie pozbyli się jeszcze wszystkich pamiątek po reżyserze. Są jego prywatne zdjęcia, książki.

  Charytatywni Allegro
(Charytatywni Allegro)

Pełną ofertę sprzedaży domu po Kazimierzu Kutzu znajdziecie na stronie aukcji.

d1zhvxk

Podziel się opinią

Share
d1zhvxk
d1zhvxk