Trwa ładowanie...

Ekshumacja zwłok Piotra Woźniaka-Staraka możliwa? Urzędnicy: "Mamy związane ręce"

Sanepid uważa, że pochówek Piotra Woźniaka-Staraka odbył się niezgodnie z prawem. Z tego trzeba było złożyć wniosek do prokuratury. Dyrektor wojewódzkiego sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko wypowiedział się w tej sprawie.

Ekshumacja zwłok Piotra Woźniaka-Staraka możliwa? Urzędnicy: "Mamy związane ręce"Źródło: ONS.pl
d20ozyq
d20ozyq

"Grób Piotra Woźniaka-Staraka w Fuledzie na Mazurach jest nielegalny" – takie informacje od dwóch dni pojawiają się w mediach. Jest to związane z tym, że urzędnicy sanepidu musieli dostarczyć wniosek do prokuratury, ponieważ poza cmentarzem ciało można złożyć jedynie w katakumbach. Na ten temat wypowiedział się dyrektor wojewódzkiego sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko:

- Zgodnie z prawem można dochować pochówku poza cmentarzem tylko w katakumbach. Inspektor budowlany zbadał miejsce pochówku Piotra Woźniaka-Staraka i stwierdził, że nie ma tam katakumb. Dlatego zdecydowaliśmy o złożeniu zawiadomienia do prokuratury – stwierdził dyrektor w rozmowie z portalem olsztyn.wyborcza.pl.

Janusz Dzisko zapewnił, że urzędnicy sanepidu nie chcieli wywołać tego tematu, jednak obowiązują ich przepisy:

- Z puntu widzenia epidemiologii to nie ma żadnego znaczenia, żadnego ryzyka, że tych katakumb nie ma. Ale przepis jest przepis. Mamy związane ręce i musieliśmy wystąpić do prokuratury. Można by to zostawić, rodzina już swoje przeżyła, ale prawo nas zobowiązuje – stwierdził Janusz Dzisko.

d20ozyq

Niestety, rodzina nie wystąpiła przed pogrzebem o zgodę na pochówek poza cmentarzem. Jedynie geolog wystawił opinię potwierdzającą, że katakumby w żaden sposób nie mają wpływu na środowisko.

Piotr Woźniak-Starak – zaginięcie i śmierć producenta filmowego

Piotr Woźniak-Starak zaginął na jeziorze Kisajno na Mazurach w nocy z 17 na 18 sierpnia. Jego ciało zostało znalezione dopiero w czwartek 22 sierpnia po czterech dniach intensywnych poszukiwań.

Prawdopodobną przyczyną śmierci była "ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa będąca następstwem masywnego urazu czaszkowo-mózgowego, w wyniku działania narzędzia ostrokrawędzistego" - jak stwierdziła Prokuratora Okręgowa w Olsztynie.

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka odbył się 30 sierpnia w rodzinnej posiadłości w Fuledzie w gminie Giżycko.

d20ozyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d20ozyq