Trwa ładowanie...

Halina Mlynkova walczyła o własny styl. Od lat utrzymuje się na fali

Gdyby nie popularność zespołu Brathanki na przełomie lat 90. i początku dwutysięcznych, pewnie niewielu słyszałoby o Halinie Mlynkowej i jej kariera potoczyłaby się inaczej. Dziś jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek – jak zmieniała się przez lata?

Share
Halina Mlynkova
Halina MlynkovaŹródło: AKPA, fot: AKPA
d3024mv

"Czerwone korale", "Gdzie ten, który powie mi" czy "W kinie w Lublinie" – te przeboje nuciła cała Polska. Wszystko za sprawą zespołu Brathanki, który w swoim poprockowym brzmieniu sprytnie przemycał chwytliwe melodie i zapadające w pamięć refreny stylizowane na ludowe przyśpiewki.

Początek lat dwutysięcznych był złotym okresem dla folkowej kapeli. Zespół promował przebój za przebojem, a płyty "Ano!" i "Patataj" szybko pokryły się platyną. Brathanki intensywnie koncertowały, nie omijając oczywiście największych telewizyjnych festiwali.

Zobacz też: Mlynkova: "Wielu Czechów uważa Warszawę za centrum Europy. Jest podziw dla Polski!"

Sukces Brathanków nie udałby się oczywiście bez charyzmatycznej wokalistki. Halina Mlynkova, zwana wówczas Halinką, i jej donośny, dźwięczny głos, a także młodzieńcza energia urzekały słuchaczy i sprawiały, że na koncerty grupy przychodziły tłumy. Mlynkova była wówczas nieopatrzoną jeszcze na polskiej scenie twarzą, a fanów szczerze intrygowały jej polsko-czeskie korzenie.

scena z: Halina MlynkovaSK: Polska 2002 AKPA
scena z: Halina Mlynkova SK: Polska 2002 Źródło: AKPA
Halina Mlynkova na scenie AKPA
Halina Mlynkova na scenieŹródło: AKPA
Halina Mlynkova i jej słynne czerwone korale AKPA
Halina Mlynkova i jej słynne czerwone koraleŹródło: AKPA, fot: AKPA

Z czasem w równym stopniu, co jej twórczość, media i fanów zaczęło interesować życie prywatne piosenkarki. Zwłaszcza że w okresie, kiedy postanowiła o rozstaniu z zespołem, skupiła się na życiu prywatnym i wyszła (w 2003 r.) za mąż za popularnego aktora Łukasza Nowickiego. Rok później na świat przyszedł ich syn Piotr. Para długo uchodziła za dobrze dobraną.

d3024mv

Małżonkowie chętnie pojawiali się na ściankach i branżowych imprezach, wyrastając na jedną z najpopularniejszych par w polskim show-biznesie. Funkcjonowanie w blasku fleszy wpłynęło na życie małżonków. Kolorowa prasa z czasem zaczęła donosić o poważnym kryzysie w ich związku, a ostatecznie w 2012 r. Mlynkova i Nowicki się rozwiedli.

Prywatne zawirowania nie przeszkodziły jednak Mlynkovej w intensywnej pracy nad solowym debiutem. Bo w 2011 r. Halina wydała autorską płytę, na której, jak się okazało, nie odcięła się od folkowych korzeni.

scena z: Halinka Mlynkova, SK:, , fot. Baranowski/AKPA AKPA
Halinka Mlynkova Źródło: AKPA, fot:
scena z: Halina Mlynkova, SK:, , fot. Niemiec/AKPAluty 2011 AKPA
Halina Mlynkova, luty 2011Źródło: AKPA, fot: AKPA

Zaprezentowała się fanom w nowej odsłonie na krążku "Etnoteka". Dwa lata później ukazała się jej kolejna płyta "Po drugiej stronie lustra".

d3024mv

Mlynkova przez lata pracowała na swój solowy wizerunek. Nie bała się eksperymentować ani z muzyką, ani z wyglądem. W tym czasie dojrzała i prywatnie, i zawodowo. I tylko długo musiała się upominać, żeby nie nazywać jej infantylnie Halinką – wszak była już dojrzałą artystką, a wizerunek wokalistki Brathanków odszedł w zapomnienie.

scena z: Halina Mlynkova, SK:, , fot. Podlewski/AKPA AKPA
Halina Mlynkova Źródło: AKPA, fot: AKPA
Halina Mlynkova luty 2014, AKPA
Halina Mlynkova, luty 2014, Źródło: AKPA, fot: AKPA

Niedługo później znów zrobiło się głośno o jej życiu prywatnym. Piosenkarka nie kryła, że znalazła na nowo miłość, a w 2016 r. poślubiła czeskiego producenta muzycznego Leszka Wronkę.

d3024mv

Ten związek jednak też nie przetrwał próby czasu. Para rozwiodła się po pięciu latach, a wokalistka w pełni przeniosła swoje życie z Czech do Warszawy (w międzyczasie wydała płytę "Życia mi mało").

Jeśli jednak ktoś spodziewał się, że to koniec zmian w życiu uczuciowym piosenkarki, był w błędzie. Mlynkowa związała się tym razem z muzykiem Marcinem Kindlą.

51. KFPP Opole 2014, 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, czerwiec 2014, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, Opole 2014, S AKPA
51. KFPP Opole 2014 Źródło: AKPA, fot: AKPA
scena z: Halina Mlynkova, SK:, , fot. Jacek Kurnikowski/AKPA57. KFPP Opole 2020, 57. KFPP Opole 2020 AKPA
Halina Mlynkova, Opole 2020Źródło: AKPA, fot: AKPA

Kindla osiągnął sukces np. z Piotrem Kupichą. Piosenka "Jeszcze się spotkamy" trafiła do finału "SuperPremier" na festiwalu w Opolu. Utwór wygrał Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w 2012 r. Artysta jest też autorem tekstów, który współpracował m.in. z Ewą Farną, Andrzejem Rybińskim czy Stachurskim. Para obecnie przeżywa wyjątkowo szczęśliwy okres, kilka miesięcy temu powitała na świecie dziecko.

d3024mv

Mlynkova nie zwalnia zaś zawodowego tempa. W ostatnim czasie śpiewała na świątecznych czy okolicznościowych koncertach TVP i festiwalach. I wciąż nie powiedziała ostatniego słowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3024mv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3024mv
d3024mv