Trwa ładowanie...
dphpkbc

Karel Gott nie żyje. Czeski piosenkarz miał 80 lat

Zmarł Karel Gott, najbardziej znany czeski piosenkarz w historii. Kilka tygodni temu trafił w ciężkim stanie do szpitala. Do końca walczył z chorobą. Miał 80 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karel Gott był jednym z najpopularniejszych czeskich wokalistów w historii
Karel Gott był jednym z najpopularniejszych czeskich wokalistów w historii (East News)
dphpkbc

Karel Gott miał bogatą karierę

Karel Gott urodził się 14 lipca 1939 r. w Pilznie. Jego rodzina jest pochodzenia niemieckiego. Po ukończeniu szkoły średniej próbował dostać się do Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze, ale nie udało się. Pracował przez krótki czas jako elektryk.

Karierę muzyczną zaczął w wieku 19 lat w praskiej kawiarni nad Wełtawą. Pierwsze koncerty zagraniczne odbył w Polsce z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia. W 1963 r. został członkiem teatru Semafor. Rok później zdobył Złotego Słowika na festiwalu w Opolu. Na tej imprezie wystąpił później 4 razy jako gwiazda - ostatni raz w 2006 r. W 1968 r. zaśpiewał na Eurowizji jako reprezentant Austrii.

dphpkbc

ZOBACZ TEŻ: Edyta Górniak coveruje utwór Camili Cabello

W latach 70. wyemigrował do RFN. Komunistyczne władze Czechosłowacji obawiały się, że jego wyjazd negatywnie wpłynie na społeczeństwo po Praskiej Wiośnie. Muzyk powrócił do kraju głównie ze względu na swoich rodziców. W 1977 r. poparł oficjalnie reżim, podpisując tzw. antykartę do Karty 77. Przez całe życie twierdził, że zmuszono go do tego.

Szacuje się, że przez całą karierę sprzedał od 30 do 100 milionów płyt, z czego 15 mln w Czechach i na Słowacji. Występował w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Ponad 50 razy jego albumy zyskiwały status platynowej, złotej i srebrnej płyty.

dphpkbc

Karel Gott był ciężko chory

Karel Gott 3 lata temu poddał się chemioterapii i wygrał z rakiem. Niestety, choroba nowotworowa powróciła. Lekarze stwierdzili niedokrwistość, skłonności do zakażeń i skazę krwotoczną już 1,5 roku temu. W pierwszej połowie września trafił do szpitala z objawami ostrej białaczki. Jak poinformowała czeska publiczna telewizja, zmarł w nocy z 1 na 2 października. Miał 80 lat. To ogromna strata dla czeskiej muzyki.

dphpkbc

Podziel się opinią

Share
dphpkbc
dphpkbc