Trwa ładowanie...

Tragedii można było uniknąć. "Za późno poszedł do lekarza"

Kazimierz Kowalski był słynny śpiewakiem, popularyzatorem muzyki operowej, który zarażał swoją pasją słuchaczy Polskiego Radia i widzów TVP. Do końca swoich dni był energiczny, zaangażowany w różne projekty i nikt nie przypuszczał, że może mieć problemy ze zdrowiem. - Zmarł dzień po swoich urodzinach. Za późno poszedł do lekarza – powiedziała znajoma z Polskiego Radia.

Kazimierz Kowalski miał 70 latKazimierz Kowalski miał 70 latŹródło: AKPA
d2sem9t
d2sem9t

Maria Szabłowska w rozmowie z "Faktem" opowiedziała o swojej zawodowej znajomości z Kowalskim, który zmarł 1 sierpnia, dosłownie dzień po świętowaniu 70. urodzin. Został pochowany 12 sierpnia w rodzinnej Łodzi po zakończeniu 23. edycji Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku. Szabłowska powiedziała, że ten festiwal był jego najważniejszym "dzieckiem".

Kowalski jak co roku zajmował się jego organizacją, a ponadto przygotowywał swój 50. jubileusz w Teatrze Wielkim w Łodzi. Niestety oba wydarzenia musiały się odbyć bez niego.

- Spośród osób, które znałam, to Kazimierz był jednym z nielicznych, który był entuzjastą życia. Naprawdę to był fajny człowiek – mówiła Szabłowska, która sugerowała, że gdyby nie jego charakter, Kowalski mógłby nadal żyć.

Maria Szabłowska AKPA
Maria SzabłowskaŹródło: AKPA, fot: AKPA

- Ta śmierć wynikała z jego entuzjastycznego podejścia do życia, jak się teraz dowiadujemy. Miał zawał, który przechodził, w tym sensie, że trochę źle się czuł, ale uważał, że to jeszcze nie jest pora, aby iść do szpitala. Sądził, że jak się gorzej poczuje, to wtedy pójdzie i poszedł zbyt późno – mówiła koleżanka z Polskiego Radia. 

d2sem9t

Kazimierz Kowalski do końca swoich dni prowadził cotygodniową nocną audycję w Polskim Radiu. Wcześniej współpracował z TVP (prowadził m.in. autorski program "Kazimierz Kowalski zaprasza"), był solistą i dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi.

Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem "Za zasługi dla Ruchu Ludowego" im. Wincentego Witosa.

Oni odeszli w 2021

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2sem9t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sem9t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj