Trwa ładowanie...

Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie. "Razem stawimy czoło tej chorobie"

Brytyjska monarchini w obliczu pandemii koronawirusa postanowiła przemówić do swoich poddanych. W swojej przemowie nawiązała do II wojny światowej.

Królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie. "Razem stawimy czoło tej chorobie"Źródło: bbc
d40u36u
d40u36u

Królowa Elżbieta II choć panuje w Wielkiej Brytanii od 68 lat, poza składaniem życzeń świątecznych rzadko osobiście przemawia do swoich współobywateli. Dotąd zrobiła to zaledwie trzykrotnie. Wygłosiła orędzia w 1991 r. po dołączeniu do wojny w Zatoce Perskiej, w 1997 r. przed pogrzebem księżnej Diany oraz w 2002 r. po śmierci Królowej Matki.

Po 18 latach w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa królowa Elżbieta ponownie zabrała głos.

- Przemawiam do was w czasie coraz większego niepokoju. Czasie zakłóceń w naszym kraju: zakłóceń, które przynoszą niektórym żal, również tych finansowych dla wielu z nas. (...) Chcę podziękować wszystkim pracownikom służby zdrowia na linii frontu, jak i tym, którzy bezinteresownie kontynuują swoje obowiązki poza domem, pomagając nam wszystkim. Jestem pewna, że naród zgodzi się ze mną, że doceniamy wszystko, co robicie, a każda godzina waszej ciężkiej pracy przybliża nas do powrotu do normalności - powiedziała na początku królowa.

Zobacz: Jak gwiazdy spędzają kwarantannę?

Nagranie powstało w zamku Windsor, gdzie monarchini przebywa od 3 tygodni. Ze względu na zarażenie koronawirusem księcia Karola, Brytyjczycy obawiali się również o zdrowie królowej Elżbiety II. Ta jednak przemówiła pokrzepiająco do narodu.

d40u36u

- Razem stawimy czoła tej chorobie. (...) Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli powiedzieć, że właściwie poradziliśmy sobie z tą sytuacją. A ci, którzy przyjdą po nas, będą mogli powiedzieć, że Brytyjczycy tego pokolenia byli silni, tak jak zwykle - uznała.

Królowa Elżbieta II powiedziała, że przypomina jej to sytuację z 1940 r., kiedy z siostrą, księżniczką Małgorzatą wypowiedziały się przez radio do ludzi ewakuowanych ze swoich domów w obliczu II wojny światowej.

- Teraz również wiele osób pozostaje rozdzielonych od swoich rodzin, ale to właściwa decyzja - dodała.

Nawiązanie do wojennych wspomnień mogło zaniepokoić Brytyjczyków. Pomimo dramatycznej tonacji, królowa Elżbieta II zakończyła swoją przemowę optymistycznym akcentem.

- Lepsza przyszłość nadejdzie. Spotkamy się ponownie z naszymi rodzinami, przyjaciółmi. Będziemy znowu razem - podsumowała.

d40u36u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40u36u