Trwa ładowanie...

Krzysztof Penderecki spocznie w Krakowie. Pierwsze szczegóły pogrzebu

Krzysztof Penderecki z powodu pandemii nie będzie miał w najbliższym czasie uroczystej ceremonii pogrzebowej. Wiadomo jednak, że miejscem pochówku kompozytora będzie Panteon Narodowy w Krakowie.

Krzysztof Penderecki spocznie w Krakowie. Pierwsze szczegóły pogrzebuŹródło: AKPA
dt5eesh
dt5eesh

Jak informuje internetowe wydanie krakowskiego "Gościa Niedzielnego", Penderecki będzie miał uroczystą ceremonię pogrzebową dopiero po ustąpieniu zagrożenia koronawirusem. Wtedy jego prochy zostaną złożone w sarkofagu w Panteonie Narodowym, znajdującym się w kryptach kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Penderecki spocznie obok zasłużonych ludzi kultury i nauki, m.in. Sławomira Mrożka, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod Enigmy.

Obejrzyj: Tadeusz Chudecki stracił szwagra przez koronawirusa

Przed uroczystą ceremonią w kościele zostanie odprawiona Msza św. żałobna z udziałem najbliższych. W tych wyjątkowych okolicznościach władze miasta postanowiły przygotować cyfrową księgę kondolencyjną. Pierwszy wpisał się prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

"Odszedł jeden największych kompozytorów naszych czasów i najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej kultury, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim krakowianin. Maestro Krzysztof Penderecki mówił o Krakowie, że jest Jego domem z wyboru. Światowa scena muzyczna poniosła niepowetowaną stratę, ale dla nas krakowian jest to szczególnie bolesne pożegnanie" – napisał Majchrowski.

Księga kondolencyjna jest otwarta dla wszystkich. Swoje wpisy można przesyłać drogą mailową na adres:

dt5eesh

magiczny.krakow@um.krakow.pl

Wpisy w księdze można przeczytać na tej stronie.

Przypomnijmy, że Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę (29.03) rano. Miał 86 lat. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej, ale z komunikatu Ministerstwa Kultury wynika, że Penderecki odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. TVN24 dowiedział się od bliskich kompozytora, że w ostatnim czasie dwukrotnie badano go na obecność koronawirusa. Wyniki były negatywne.

dt5eesh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dt5eesh