Trwa ładowanie...

Książę William: "Nie jesteśmy rasistami". Zdjęcia sprzed 9 lat mówią co innego

Meghan Markle w wybuchowym wywiadzie z Oprah Winfrey mówiła o rasistowskich komentarzach, które miały się pojawiać na dworze królewskim, gdy była w pierwszej ciąży. Książę William był dotknięty tymi słowami i bronił się przed zarzutami rasizmu. W tym samym czasie furorę w sieci robią zdjęcia sprzed kilku lat, które stawiają Williama i Kate w niekorzystnym świetle.

William i Kate w 2012 r. odwiedzali wyspy OceaniiWilliam i Kate w 2012 r. odwiedzali wyspy OceaniiŹródło: PAP
d255w02
d255w02

Rozmowę Meghan Markle i księcia Harry'ego z Oprah Winfrey wyemitowano w niedzielę 7 marca. Dwa dni później Pałac Buckingham wystosował oficjalne oświadczenie. Rzecznik Pałacu przekazał, że rodzinę królewską szczególnie niepokoi i smuci pojawiający się w rozmowie z Winfrey wątek rasizmu.

"Poruszone kwestie, szczególnie kwestia rasy, są niepokojące. Chociaż niektóre wspomnienia mogą się różnić, są one traktowane bardzo poważnie i rodzina omawia je prywatnie" – czytamy.

"Książę William jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który publicznie wypowiedział się na temat oskarżeń o rasizm wywołanych przez Harry'ego i Meghan. Przyznał, że jeszcze nie rozmawiał ze swoim bratem, ale zamierza, a członkowie rodziny królewskiej nie są rasistowską rodziną" – zdradziła brytyjska dziennikarka Rebecca English.

tuvalu PAP
Źródło: PAP

Odpieranie zarzutów rasizmu nie jest dla Williama łatwe, ponieważ internet nagle przypomniał sobie o zdjęciach z 2012 r. Kompromitujące w kontekście obecnych wydarzeń fotki zostały wykonane podczas oficjalnych wizyt księcia i księżnej Cambridge na wyspach Oceanii. William i Kate odwiedzili wtedy m.in. Tuvalu i Wyspy Salomona, gdzie miejscowa ludność dosłownie nosiła ich na rękach.

d255w02

Na niektórych fotkach widać Williama i Kate siedzących na wielkiej platformie, niesionej na barkach przez kilkunastu czarnoskórych mężczyzn. Innym razem zasiadali na przenośnym tronie, przypominającym ten, którego niegdyś używali papieże (sedia gestatoria). W Kościele rzymskokatolickim taki środek transportu odszedł do lamusa w 1978 r., gdy tron papieski objął Jan Paweł II.

34 lata później brytyjska para książęca nadal to robiła na terenach dawnych kolonii. Można to tłumaczyć lokalną tradycją, ale nie da się ukryć, że potomkowie białych kolonizatorów noszeni w lektyce przez czarnoskórych gospodarzy to niekorzystny obrazek dla rodziny królewskiej, która broni się przed zarzutami rasizmu.

Meghan Markle zawsze stawiała na swoim. Jej zachowanie było nie do przyjęcia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d255w02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d255w02

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj