Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa przypalał papierosa królowej. Zdjęcie sprzed lat robi furorę

Królowa Danii Małgorzata II 17 kwietnia obchodziła 80. urodziny. Z tej okazji duńska ambasada w Polsce zamieściła na Facebooku życzenia, dołączając niezwykłe zdjęcie z Lechem Wałęsą. Trudno sobie wyobrazić, by ktoś dziś zrobił taką fotkę.

Lech Wałęsa przypalał papierosa królowej. Zdjęcie sprzed lat robi furoręŹródło: Getty Images
d1a7kdw
d1a7kdw

Życzenia urodzinowe spływają do królowej Danii z całego świata. Swoje trzy grosze dorzucili pracownicy ambasady w Warszawie, składając najserdeczniejsze gratulacje w dniu jej 80. urodzin, "pamiętając o jej roli w umacnianiu stosunków polsko-duńskich". Za przykład podali wizytę królowej Małgorzaty II w Polsce, która została uwieczniona na wyjątkowej fotografii.

Zdjęcie dołączone do wpisu na Facebooku zostało zrobione w 1993 r. Królowa Danii przyleciała wtedy do Polski na zaproszenie Lecha Wałęsy, sprawującego wówczas urząd prezydenta RP.

Królowa miała wtedy 53 lata, Wałęsa 50 i widać, że mimo bariery językowej potrafili się porozumieć. Fotka z papierosami robi furorę i jest prawdziwym znakiem minionych czasów. Dziś trudno sobie wyobrazić przyłapanie głów państwa w takiej sytuacji.

d1a7kdw

"Super zdjęcie", "Na luzie, bez zadęcia" – komentowali zachwyceni internauci.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Małgorzata objęła tron po swoim zmarłym ojcu w 1972 r. Choć gdy się urodziła w 1940 r., sukcesja w rodzinie królewskiej odnosiła się wyłącznie do mężczyzn. Król Fryderyk IX i królowa Ingrid doczekali się trzech córek (Małgorzata jest najstarsza) i kiedy było wiadomo, że nie będą mieli więcej dzieci, zaczęto zmieniać prawo sukcesyjne.

Nowe prawo, wzorowane na brytyjskim, zostało zaakceptowane przez parlament i przez społeczeństwo głosujące w referendum. Dzięki temu od 1953 r. tron w Królestwie Danii nie jest już tylko domeną męskich monarchów.

d1a7kdw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a7kdw