Trwa ładowanie...

Mistrzowie baletu powracają z "Jeziorem łabędzim”

The Royal Moscow Ballet, czyli uwielbiana przez Polaków grupa baletowa nazywana "koroną moskiewskiego baletu”, wystąpi już za kilka dni w Polsce. Rosyjscy mistrzowie wracają do Polski z klasyką gatunku - "Jeziorem łabędzim”. Wystąpią w Krakowie, Zabrzu, Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Gdyni, Łodzi i Poznaniu.

Mistrzowie baletu powracają z "Jeziorem łabędzim”Źródło: Materiały prasowe
d2n3s4v
d2n3s4v

The Royal Moscow Ballet to jeden z najlepszych rosyjskich baletów klasycznych. Wielu jego tancerzy ukończyło prestiżowe szkoły baletowe w Rosji, niektórzy tańczyli nawet w osławionym Teatrze Bolszoj. Dzisiaj zespołem kieruje Anatoly Emelianov – dyrektor generalny i choreograf, a także rycerz Orderu Diagilewa, oznaczony "za wkład dla kultury rosyjskiej”.

W repertuarze zespołu znajdują się najważniejsze przedstawienia klasyczne: "Jezioro łabędzie”, "Dziadek do orzechów”, "Don Kichot”, "Kopciuszek”, "Śpiąca Królewna”, "Giselle”, "Królewna Śnieżka” czy "Romeo i Julia”, a także choreografie współczesne. Wszędzie, gdzie The Royal Moscow Ballet występuje, a objeżdża ze swymi spektaklami cały świat, zbiera zasłużone brawa.

"Jezioro łabędzie” to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski, z kolei libretto napisali: Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer. Autorami choreografii, która okazała się być przebojem po dziś dzień, są: Marius Petipa i Lew Iwanow. Prapremiera legendarnego "Jeziora łabędziego” odbyła się w moskiewskim Teatrze Bolszoj 4 marca 1877 r. Jest ono najważniejszym przedstawieniem w katalogu moskiewskich tancerzy, nic więc dziwnego, że sceniczną choreografię opanowali do perfekcji. Spektakl w dwóch aktach i czterech scenach opowiada o miłości rycerza Zygfryda do pięknej Odetty.

d2n3s4v

Uczucie burzy jednak podstępne działanie Geniusza Zła pod postacią tajemniczego rycerza. Przychodzi on na bal z Odylią - piękną dziewczyną w przebraniu czarnego łabędzia, która łudząco przypomina jego wybrankę. Zygfryd, myśląc, że jest to Odetta, ogłasza ją wybranką swojego życia. Gdy zdaje sobie sprawę z fatalnej pomyłki, popada w czarną rozpacz i udaje się nad staw.

Odetta wspaniałomyślnie mu jednak przebacza, a ich miłość zwycięża. W odróżnieniu do pierwowzoru, adaptacja The Royal Moscow Ballet, jako jedyne przedstawienie w balecie klasycznym, kończy się happy endem. W spektaklu bierze udział ponad 30 tancerzy – najwyższej klasy artystów, którzy mimiką i w ruchem ciała potrafią oddać cały dramatyzm sytuacji głównych bohaterów.

Polska publiczność doceniając profesjonalizm rosyjskich baletmistrzów, szczerze pokochała mistrzów tańca klasycznego w ich ponadczasowym, legendarnym wydaniu. Nic więc dziwnego, że grupa zdecydowała się przyjechać do Polski po raz kolejny. W tym roku "Jezioro łabędzie” będzie można obejrzeć osiem razy w ośmiu miastach w całej Polsce:

d2n3s4v

4 listopada - ICE Kraków Congress Centre, godz. 16:00 (otwarcie drzwi – 15:00)
5 listopada - Dom Muzyki i Tańca Zabrze, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00)
6 listopada - Hala Stulecia Wrocław, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 17:30)
7 listopada - COS Torwar Warszawa, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00)
8 listopada - Expo Mazury, hala nr 3 Ostróda, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00)
9 listopada - Arena Gdynia, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00)
10 listopada - Klub Wytwórnia Łódź, godz. 19:00 (otwarcie drzwi – 18:00)
11 listopada - Sala Ziemi Poznań, godz. 16:00 (otwarcie drzwi – 15:00)

Uwaga! Początkowo w Krakowie i Poznaniu spektakle miały odbyć się dwukrotnie, jednak ze względów logistycznych przedstawienie o godzinie 20:00 w dniu 4 listopada w ICE Kraków i 11 listopada Sali Ziemi Poznań Congress Center - nie odbędą się.

Zakupione bilety podlegają wymianie na spektakl o godzinie 16:00 tego samego dnia. Każdy klient otrzyma informację oraz nowe bilety bezpośrednio od sprzedawcy drogą mailową (Prestige MJM albo eBilet.pl). Bilety zakupione na godzinę 16:00 zachowują swoją ważność.

Bilety można jeszcze kupować za pośrednictwem strony www.prestigemjm.com.

d2n3s4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3s4v