Trwa ładowanie...

Nergal znów będzie się tłumaczył z kontrowersyjnego plakatu. Sąd uchylił wyrok uniewinniający

W kwietniu zakończył się proces przeciwko Adamowi Darskiemu i dwóm innym osobom, które stworzyły i opublikowały plakat promujący trasę koncertową „Rzeczpospolita Niewierna”. Sąd apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok uniewinniający.

Nergal znów będzie się tłumaczył z kontrowersyjnego plakatu. Sąd uchylił wyrok uniewinniającyŹródło: East News
d2gb8f1

Sąd Apelacyjny przychylił się do apelacji prokuratury od wyroku sądu niższej instancji z kwietnia tego roku. Sprawa o znieważenie polskiego godła została skierowana do ponownego rozpatrzenia. Co to oznacza? Że Adam Darski, Rafał W. (stworzył projekt graficzny plakatu) i Maciej G. (rozpowszechnił grafikę) być może znów będą musieli stawić się w sądzie i odpowiadać za kontrowersyjny plakat.

Przypomnijmy, jak sędzia uzasadniał w kwietniu wyrok uniewinniający muzyka i pozostałych dwóch mężczyzn: - Tak jak nie każde pozbawienie życia człowieka jest morderstwem, tak nie wszystkie wykorzystanie symboli jest znieważeniem godła. Oskarżeni nadali symbolom inny charakter. Nie ma dowodów na to, że oskarżeni chcieli świadomie znieważyć symbole, ośmieszyć je, zbezcześcić.

- Symbole nie odbiegają od tego, czego mogliby spodziewać się fani zespołu. Odczucia innych osób nie mogą przesądzać o sprawstwie. Zespoły heavy metalowe poruszają się w szczególnej estetyce. Grafiki muszą być rozpatrywane w tym kontekście. Zachowanie oskarżonych może być nieprzemyślane, ale nie można dopatrzeć się popełnienia przestępstwa - podsumował sędzia. Wyrok nie był prawomocny.

d2gb8f1

Przypomnijmy, że chodzi o sprawę promocji trasy koncertowej zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna" z 2016 r. Grafika, która znalazła się na plakatach, przedstawiała wizerunek białego orła z diabelskimi rogami. A to nie wszystko. Na plakacie narysowano też dwa węże, czaszki i odwrócony krzyż.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła śledztwo w 2016 r. po tym jak jeden z gdyńskich radnych oraz Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami złożyli zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa znieważenia polskiego godła.

- Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie – tłumaczyła prokuratura.

d2gb8f1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gb8f1