Trwa ładowanie...

Nie chcieli rządowego wsparcia. Kult podsumował kolegów z branży

Nie milkną echa przyznania wysokich dotacji artystom. Jednak nie wszyscy ubiegali się o pomoc z Ministerstwa Kultury, nie wnioskował np. zespół Kult. Muzycy wytłumaczyli, dlaczego podjęli taką decyzję.

Kazik i Kult pomimo trudnej sytuacji nie chcieli pomocy rządu.Kazik i Kult pomimo trudnej sytuacji nie chcieli pomocy rządu.Źródło: East News
d23nt55
d23nt55

Po 8 miesiącach od wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce branża kulturalna doczekała się rządowego wsparcia. W gronie beneficjentów pojawiło się wiele znanych nazwisk, którym przyznano wyższe dotacje niż np. publicznym teatrom czy operom. Wielu podważa sens wspierania np. Golec uOrkiesty kwotą 2 mln zł czy Bayer Full sumą 500 tys. zł.

Głos w sprawie zabrali muzycy zespołu Kult. Sami nie ubiegali się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury. Wskazali powody tej decyzji.

"My nie prosiliśmy, chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób, dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów, gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych....( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy" - napisali na Facebooku.

Zobacz także: "Odkrywamy karty". Juliusz Machulski: "jestem rozczarowany rządzącymi"

Mimo że muzycy również znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, uważają, że w Polsce jest wiele innych grup społecznych, które w czasie pandemii potrzebują rządowego wsparcia.

d23nt55

"Po pierwsze są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy po kilkanaście godzin na dobę tyrają ratując ludzkie życia za psi grosz.

Po drugie -  rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy" - tłumaczą.

Kult nie odniósł się do poszczególnych artystów, którzy skorzystali z rządowej pomocy. Choć zaznaczyli, że oni sami uważają to za niestosowne zachowanie.

d23nt55

"Nie nam oceniać, kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji, by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności, to niech biorą jak dają" - ocenili.

Zespół zaapelował do swoich fanów, aby wsparli ich, kupując ostatnią płytę. "I załatwimy to bez pośrednictwa tych panów (i pań) (z ministerstwa - przyp. red.). Gdyby nie było was nie byłoby nas" - podsumowali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23nt55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23nt55