Nie żyje Patrick Quinn. Miał 37 lat
W wieku 37 lat zmarł Patrick Quinn, współtwórca niezwykłego wyzwania internetowego. Dzięki niemu zwykłe osoby i największe gwiazdy wylewały na siebie kubeł zimnej wody. Przegrał z chorobą, ale jego działania przyczyniły się do przełomowego odkrycia.
Pamiętacie viralowe wyzwanie związane z kubełkiem lodu? To dzięki niemu nastąpił przełom w diagnostyce ALS! Patrick Quinn był współtwórcą niesamowitej kampanii Ice Bucket Challenge. Zmarł w niedzielę, w wieku 37 lat. Amerykanin Patrick Quinn miał stwardnienie zanikowe boczne. Chorobę zdiagnozowano u niego 7 lat temu. Nawet jego rodzice nie wiedzieli wówczas, co to jest. Rok później, dzięki wyzwaniu, które szerzyło się w mediach społecznościowych, cały świat poznał nawę ALS.
Pomysłodawcami tej niezwykłej akcji byli Patrick Quinn i sportowiec Pete Frates. Bejsbolistę choroba zabrała rok temu. Zmarł w wieku zaledwie 34 lat. Stwardnienie zanikowe boczne to groźna i wciąż nieuleczalna choroba układu nerwowego, jednak kampania, którą zorganizowali, przyczyniła się do przełomu w jej diagnostyce.
Oni odeszli w 2020 roku
Stowarzyszenie ALS twierdzi, że pieniądze zebrane dzięki wyzwaniu Ice Bucket Challenge pomogły zidentyfikować nowy gen związany z chorobą. W wakacje 2014 roku ludzie zaczęli masowo i z piskiem wylewać na swoje głowy kubeł lodowatej wody. Prosili przy tym o wpłaty na konto ALS Association. Kluczowa dla wyzwania była też nominacja trzech kolejnych osób.
W IBC wzięło udział mnóstwo zwyczajnych internautów, ale także bogaci biznesmeni, gwiazdy, znani sportowcy i politycy. Wśród osób, które podjęły wyzwanie byli między innymi Marck Zuckerberg, Tom Cruise, Matt Damon, Justin Bieber, Lady Gaga, Agnieszka Radwańska, a nawet Bill Gates i George W. Bush.
Można spotkać się różnymi nazwami stwardnienia zanikowego bocznego (polska nazwa choroby). SLA pochodzi od łacińskiego: sclerosis lateralis amyotrophica. Znany z wyzwania IBC skrót ALS pochodzi od angielskiej nazwy: amyotrophic lateral sclerosis. Stwardnienie zanikowe boczne nazywa się też chorobą Lou Gehriga, od nazwiska popularnego bejsbolisty, który odszedł przez stwardnienie zanikowe boczne w 1941 r. Na SLA zmarł też popularny polski lektor telewizyjny i radiowy, Janusz Kozioł.