Trwa ładowanie...

Open'er Festival to raj dla oszustów. Uważaj na fałszywe bilety

W zeszłym roku czterodniowe karnety na Open'era wyprzedały się dwa tygodnie przed początkiem festiwalu. Bilety z drugiej ręki osiągały absurdalne ceny, a w sieci roiło się od oszustów.
Share
Open'er Festival w Gdyni-Kosakowie potrwa od 3 do 6 lipca
Open'er Festival w Gdyni-Kosakowie potrwa od 3 do 6 lipcaŹródło: Getty Images
d30869c

Arctic Monkeys, Depeche Mode, Massive Attack, Gorillaz, Taconafide to kilka z największych gwiazd zeszłorocznego Open'er Festival w Gdyni-Kosakowie, który okazał się frekwencyjnym hitem.

Obejrzyj: Koncert Taco Hemingwaya przerwany przez ulewę

- Jesteśmy już przyzwyczajeni do haseł "Kiedyś było lepiej", "Lineup jest słaby", "Nie jadę" itp. Rok temu też tak było, a frekwencja była rekordowa. Bilety wyprzedały się dwa tygodnie przed imprezą, przyjechało 140 tys. osób – mówił organizator Mikołaj Ziółkowski.

d30869c

Zobacz także: "Na cztery dni budujemy od zera całe miasto". Wywiad z Mikołajem Ziółkowskim

Brak czterodniowych karnetów sprawił, że posiadacze wejściówek na festiwal mogli je z łatwością odsprzedać za o wiele wyższą cenę. Wizja posłuchania na żywo największych gwiazd przy doskonałej pogodzie (Open'er kojarzy się zwykle z kaloszami i parasolami) sprawiła, że grono chętnych na tę imprezę stale rosło.

- Ostatniego dnia, popijając piwko z kumplem przed wejściem na festiwal, wstawiliśmy ogłoszenie o chęci sprzedaży dwóch wejściówek. Po chwili mieliśmy odzew. Przyjechały dwie młode dziewczyny, zapłaciły 1200 zł i zadowolone poszły na koncert. Tego dnia grał Dawid Podsiadło i Bruno Mars – mówi mi Tomek. Swój karnet kupił dużo wcześniej i taniej od znajomego, który nie mógł przyjechać na festiwal.

  Getty Images
Źródło: Getty Images

Zobacz także: Pięć rzeczy, które zobaczysz na Open'erze. Bo i tak tam będziesz

Mój rozmówca wspomina, że ostatniego dnia przed wejściem roiło się od ludzi z kartonikami "Kupię bilet". Odpowiedzią na ten popyt był wysyp ogłoszeń w internecie, gdzie ceny za czterodniowy karnet dochodziły do 2000 zł. Były też znacznie tańsze oferty, ale do tego ryzykowne.

d30869c

Z takiej tańszej oferty (800 zł za dwa karnety na cały festiwal) skorzystała Kasia z Gdańska. A raczej chciała skorzystać, bo po wpłaceniu pieniędzy na konto sprzedawcy otrzymała bilety do wydruku z fałszywymi numerami. Oficjalny dystrybutor odpowiedział jej w mailu, że nie może nic poradzić, bo wejściówki z jej kodem kreskowym nie zostały nigdy wygenerowane.

Telefon sprzedawcy przestał odpowiadać. I choć Kasia mogła później próbować walczyć z oszustem, to udział w festiwalu przeszedł jej koło nosa.

  olx.pl
Źródło: olx.pl

W tym roku na oficjalnej stronie Open'er Festival ciągle można kupić karnety kosztujące od 289 zł (jeden dzień) do 739 zł (cztery dni + pole namiotowe). I jest to jedyna bezpieczna metoda, bo choć w sieci roi się od tańszych ofert, to żadna z nich nie daje gwarancji, że na bramce nie będzie kłopotów.

d30869c

Jeżeli bilet był zakupiony od oficjalnego dystrybutora, można potwierdzić jego prawdziwość na podstawie numeru. Ale odbywa się to drogą mailową i świadomy sprzedawca nie poda numeru przed transakcją, by nie narażać się na działanie oszustów.

Z tego względu należy się również wystrzegać ogłoszeń, w których znajdują się zdjęcia całego biletu z widocznym numerem, kodem kreskowym itp. Nawet jeżeli taki sprzedawca jest uczciwy, to sam wystawia się na kradzież danych, które można skopiować i sprzedać nawet kilka razy.

"Przypominamy, że treści zakupionych biletów nie należy udostępniać osobom postronnym, a w szczególności kodu kreskowego zamieszczonego na bilecie. W tym w sposób, który umożliwiałby jego skopiowanie, sfotografowanie lub powielenie w jakiejkolwiek innej formie" – ostrzega ebilet.pl.

d30869c

Kupując PDF lub gotowy wydruk biletu cyfrowego nie mamy pewności, czy ten sam karnet nie został powielony i nie trafił już w inne ręce. A prawda wyjdzie na jaw dopiero na bramce.

Open'er Festival 2019 potrwa od 3 do 6 lipca. Headlinerami festiwalu są Travis Scott, Lana Del Rey oraz The Strokes, a poza nimi wystąpią: The Smashing Pumpkins, Kylie Minogue, A$AP Rocky, Interpol, Swedish House Mafia, G-Eazy i wielu, wielu innych.

d30869c

Podziel się opinią

Share
d30869c
d30869c