Trwa ładowanie...

Paweł Królikowski pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Paweł Królikowski został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń państwowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Na ręce wdowy Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej order wraz z kondolencjami przekazał prezydent Andrzej Duda.

Paweł Królikowski pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia PolskiŹródło: PAP
dc199ad
dc199ad

Paweł Królikowski odszedł w wieku 58 lat po walce z ciężką chorobą neurologiczną. Jego przedwczesna śmierć wywołała ból nie tylko u rodziny i przyjaciół, ale również u wielu fanów aktora. W ostatnich latach życia aktor pełnił również funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Środowisko filmowe bardzo ceniło go za zaangażowanie w branżowe sprawy oraz za ciepłe, sympatyczne usposobienie którego wielu z jego współpracowników będzie teraz brakować.

Pogrzeb aktora miał charakter państwowy. Pojawili się na nim prezydent RP Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Paweł Królikowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To drugie najwyższe odznaczenie cywilne nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej oraz służby państwowej.

Zobacz: Paweł Królikowski - wspomnienie gwiazdy

W trakcie uroczystości pogrzebowych przemówił minister Piotr Gliński.

dc199ad

- Odszedł ceniony i lubiany aktor, który w ostatnich latach pełnił również funkcję Prezesa ZASP. Odszedł też - a może przede wszystkim - ciepły, pogodny i dobry człowiek, kolega, przyjaciel, mąż i ojciec, głowa wspaniałe artystycznie uzdolnionej rodziny - powiedział.

Minister dodał, że Paweł Królikowski "swoim autorytetem i doświadczeniem służył również działającej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radzie do spraw Instytucji Artystycznych".

Artysta już w 2018 r. został doceniony Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w uznaniu dla jego osiągnięć artystycznych.

dc199ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc199ad