Trwa ładowanie...

Pieśni Przemysława Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa Herberta wybrzmiały w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

7 lutego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się niezwykły koncert "Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” upamiętniający postać legendarnego barda "Solidarności”, kompozytora, pieśniarza, autora niezapomnianych pieśni – songów stanu wojennego, Przemysława Gintrowskiego.

Pieśni Przemysława Gintrowskiego do wierszy Zbigniewa Herberta wybrzmiały w Narodowym Forum Muzyki we WrocławiuŹródło: Materiały prasowe
d46bzcp
d46bzcp

Kierownikiem muzycznym i autorem wszystkich aranżacji pieśni Gintrowskiego jest Jan Stokłosa, który poprowadził tego wieczoru orkiestrę Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej. Artystom towarzyszył chór pod kierownictwem Zuzanny Falkowskiej. Koncert zaszczycił swoją obecnością Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Publiczność zgromadzona w Narodowym Forum Muzyki miała wyjątkową okazję wysłuchać przygotowanych przez Jana Stokłosę nowych aranżacji pieśni barda do wierszy Zbigniewa Herberta. Wybrzmiały m.in.: "Prośba”, ,"Nike, która się waha”, "Pieśń o bębnie” "Potęga smaku”, "Wilki”, ”Karol Levittoux” oraz "Dokąd nas zaprowadzisz Panie”. Ich interpretacji podjęli się Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Julia Gintrowska, Paulina Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Drapała, Marek Piekarczyk i Jakub Wocial.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Gintrowski był wielkim miłośnikiem poezji, a szczególnie cenił Zbigniewa Herberta, z którym zresztą znał się osobiście. Gintrowski zmagał się z trudnym zadaniem, przenosząc język poezji na formę pieśni, a artyści na co dzień związani z różnym nurtem muzycznym również nie mieli łatwego zadania. Wybrnęli z niego znakomicie.

d46bzcp

Reżyserem i producentem koncertu była Gabriela Gusztyn Popławska. Koncert poprowadziła Monika Zamachowska.

Organizatorem koncertów "Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” jest Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego. Współorganizatorem koncertów jest PMPG Polskie Media S.A., a patronami medialnymi są tygodniki "Wprost” i "Do Rzeczy”. Współorganizatorem koncertu we Wrocławiu było Centrum Historii Zajezdnia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego powstała w celu ochrony imienia, wizerunku i spuścizny artystycznej zmarłego w 2012 r. kompozytora, muzyka i barda Przemysława Gintrowskiego oraz zachowania pamięci o jego twórczości. Głównym celem fundacji jest promocja i popularyzacja twórczości Przemysława Gintrowskiego, a także popularyzacja i promocja kultury i sztuki muzycznej oraz talentów muzycznych, wspieranie edukacji muzycznej oraz działalność na rzecz rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Fundację powołali członkowie najbliższej rodziny barda.

d46bzcp

Ważnym elementem koncertów ku czci barda wolności jest co roku wręczenie Nagrody im. Przemysława Gintrowskiego. Od trzech lat przyznawana jest artystom, którzy nie pozwalają w sobie stłumić wolności do samostanowienia i wyrażania siebie. Przed dwoma laty uhonorowani nią zostali Stanisława Celińska, Antonina Krzysztoń oraz Jan Polkowski. W 2017 roku wręczono ją Ewie Błaszczyk, a w 2018 roku kapituła nagrody zdecydowała, że otrzyma ją legendarny aktor, znany z setek ról teatralnych i filmowych, Franciszek Pieczka.

d46bzcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46bzcp