Pił i brał narkotyki. Harry otwarcie przyznaje, co się z nim działo
- Piłem nie dlatego, że to lubiłem, ale dlatego, że chciałem coś ukryć - mówi książę Harry w debiutującej na Apple TV+ serii "The Me You Can't See". To nie tylko wstrząsająca relacja, ale przede wszystkim bardzo potrzebna, by łamać tabu o zdrowiu psychicznym.
"The Me You Can’t See" to seria dokumentalna, w której podejmowany jest temat zdrowia psychicznego. W szczególności skupiają się na tym, jak 2020 r. opanowany całkowicie przez pandemię koronawirusa wpłynął na zdrowie psychiczne społeczeństwa w ogóle.
Pierwszy odcinek zaczyna się bardzo otwartą, szczerą rozmową Oprah Winfrey i księcia Harry’ego. Już po kilku minutach przyznaje, że przez 4 lata chodził na terapię. Harry mówi, że przez lata uważał się za taką osobę, która nie potrzebuje terapii i nigdy na nią nie pójdzie. Dodał też, że wychowywał się w "środowisku", w którym ten temat odsuwano na bok, dając tym samym kolejny dowód na to, że rodzina królewska nie dbała o zdrowie psychiczne jej członków. Gdy Oprah zapytała, dlaczego jednak zdecydował się zgłosić na terapię, Harry przyznał, że chciał "uzdrowić się ze swojej przeszłości".
Zobacz: Harry i William – co wydarzyło się między braćmi po pogrzebie Filipa?
W "The Me You Can’t See" rozmowa z Harrym przeplatana jest archiwalnymi nagraniami z jego młodości, z dzieciństwa, gdy jeszcze była u jego boku Diana. Książę opowiedział, jak jako małe dziecko był przerażony tym, co działo się wokół jego mamy. Przyznał, że gdy myśli o swoim dzieciństwie, to pierwsze wspomnienie, jakie przychodzi mu do głowy, to jak siedzi na tylnym siedzeniu samochodu mamy, zapina pasy, a ona ucieka przez miasto przed niedającymi jej żyć paparazzi.
- Czułem bezsilność, że nie mogę pomóc kobiecie. Nie mogłem ochronić mojej mamy – mówi Harry.
Nagonka na Dianę zakończyła się tragedią. Potem był publiczny pogrzeb, w którym Harry i William musieli uczestniczyć. Młodszy z braci zdradza po latach, że to, co czuł w 1997 r., podczas ceremonii pogrzebowej Diany, to czysta wściekłość. – Byłem otoczony z każdej strony tymi samymi ludźmi, którzy ścigali wtedy samochód Diany w tunelu – wspomina.
Harry przyznał, że gdy miał 28-32 lata, przeżywał najgorszy czas w swoim życiu. Wtedy jego depresja, ataki paniki i zaburzenia lękowe były najsilniejsze. Był przerażony za każdym razem, gdy kazano mu brać udział w publicznych wydarzeniach. Bał się, gdy widział kamery. Harry opisuje, że z nerwów i strachu pocił się, czuł nie tylko przerażenie, ale i w związku z tym wstyd, bo czuł się non stop oceniany przez ludzi.
To wszystko sprawiło, że zaczął sięgać po używki. Harry na wizji przyznał, że pił i brał narkotyki, by maskować swoje problemy.
- Chciałem pić, chciałem brać narkotyki, chciałem robić wszystko to, co sprawiało, że czułem się inaczej niż na co dzień. Zacząłem zdawać sobie sprawę, że może nie piłem od poniedziałku do piątku non stop, ale byłem w stanie wypić taką samą ilość alkoholu jednego piątkowego albo sobotniego dnia. Piłem nie dlatego, że to lubiłem, ale dlatego, że chciałem coś ukryć – przyznaje.
Harry stwierdził, że paradoksalnie najlepiej czuł się podczas misji w Afganistanie, bo tam mógł poradzić sobie ze swoim gniewem, ale przede wszystkim odciąć się od mediów, które go ścigały. Tymczasem gdy wrócił do Wielkiej Brytanii i obowiązków, miał usłyszeć od jednego z członków rodziny królewskiej, by "grał w tę grę, a będzie mu łatwiej".
Zdradzili, co stało się w przeszłości
"The Me You Can’t See" to wyjątkowo mocny, poruszający i uświadamiający program o zdrowiu psychicznym. Dawno nie było czegoś takiego ani w telewizji, ani na żadnej platformie streamingowej. Zrealizowana z niezwykłą czułością i zrozumieniem seria dokumentalna pokazuje ważne jest zdrowie psychiczne. O swoich traumach opowiada nie tylko książę Harry, ale także Oprah Winfrey, która mówi o tym, jak była gwałcona jako mała dziewczynka.
– Nie wiedziałam, co znaczy słowo "gwałt". Nie wiedziałam, czym jest seks. Nie miałam pojęcia, co się ze mną dzieje. Po prostu to zaakceptowałam. Zrozumiałam, że dziewczynka po prostu nie może czuć się bezpiecznie
Jest historia Rashada kucharza i osobowości telewizyjnej, który walczy od lat z depresją i relacja profesjonalnej zawodniczki boksu, olimpijki Ginny Fuchs, która zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.
Swoimi traumatycznymi przeżyciami podzieliła się też Lady Gaga, bo wierzy, że jedyną możliwością, by zdrowieć, jest opowiedzenie o tym, co się przeszło – by i inni zobaczyli, że nie są sami ze swoimi traumami.
Gaga zaznaczyła, że od dziecka miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Cięła się, gdy była bardzo młoda. Opisuje, że była napastowana seksualnie, gdy miała 19 lat. Zaznaczyła jednak, że nigdy nie poda nazwiska producenta, który zrobił jej krzywdę, bo nie chce mieć z nim już nigdy do czynienia.
- Kilka lat później trafiłam do szpitala. Przyprowadzili psychiatrę. Pytałam, po co, skoro ja nie czuję całego mojego ciała. Chorowałam tygodniami, aż zrozumiałam, że ten sam ból czułam, gdy osoba, która mnie zgwałciła, zostawiła mnie, ciężarną, na ulicy przy domu moich rodziców. Bo byłam chora, wymiotowałam; bo byłam wykorzystywana, zamknięta w studio przez miesiąc – ujawnia po raz pierwszy artystka.
Na Apple TV+ można od 20 maja obejrzeć trzy części pierwszego sezonu "The Me You Can’t See". Książę Harry nie tylko dzieli się wstrząsającymi historiami ze swojego życia prywatnego, ale także odpowiada za produkcję serii. I nie ma żadnych wątpliwości, że to najważniejszy projekt, w który się zaangażował w ostatnim czasie. "The Me You Can’t See" trzeba dopisać do listy "must see".