Trwa ładowanie...

Rusza Active Festival Olecko: Dyjak, Sarsa, Fisz Emade Tworzywo i mnóstwo atrakcji

W Olecku rusza druga edycja Active Festival. To interdyscyplinarna impreza, łącząca muzykę, sport i twórcze warsztaty, a przyświeca jej idea aktywności i świadomego życia w stylu slow. W tym roku uświetnia ją Fisz Emade Tworzywo, Sarsa, Marek Dyjak i zespół EABS.

Marek Dyjak, Sarsa i Fisz zagrają na Active Festival OleckoMarek Dyjak, Sarsa i Fisz zagrają na Active Festival OleckoŹródło: ONS.pl, East News
d2v7vq4
d2v7vq4

Active Festival Olecko to interdyscyplinarna impreza, która łączy zamiłowanie do muzyki, twórczą aktywność i sportowego ducha. Tu nacisk kładziony jest na integrację społeczną i wykorzystywanie dobrodziejstwa, jakie daje malownicze położenie Olecka – na Mazurach Garbatych, tuż nad Jeziorem Oleckiem Wielkim.

Tradycja letnich festiwali jest tu dość długa. Wystarczy przypomnieć Przystanek Olecko, który doczekał się już 27. edycji. Active Festival jest jednak nową i stosunkowo młodą pozycją w kulturalnym kalendarzu. - Chcieliśmy, żeby nie była to impreza identyczna z Przystankiem Olecko, a rzeczywiście czymś świeżym i nowym. Poszliśmy w ideę świadomości, aktywności i nurtu slow life – opowiada Sylwia Wieloch, wice burmistrz miasta.

Idea całego festiwalu kiełkowała przez kilka lat, w obecnym kształcie impreza narodziła się w ubiegłym roku, jako integralna część projektu rewitalizacji i rozbudowy tutejszego amfiteatru i nowa propozycja w kulturalnej ofercie. Formuła skupiająca na sobie różnorodne aktywności, w której wisienką na torcie są wieczorne koncerty, przypadła do gustu mieszkańcom i uczestnikom. Istotą imprezy jest fakt, że wiele jej punktów to ich inicjatywy. - Zależało nam na tym, żeby maksymalnie zaangażować w to mieszkańców, organizacje pozarządowe, wszystkich, którzy chcą ten festiwal współtworzyć – dodaje.

Active Festival Olecko Materiały prasowe
Active Festival Olecko potrwa od 13 do 16 sierpniaŹródło: Materiały prasowe

Festiwal składa się z pięciu stref: artystycznej, relaksu, warsztatów, aktywności i rodziny. Strefa rodziny będzie obfitować w atrakcje skierowane do uczestników w każdym wieku: przez różnorodne animacje, spektakl w plenerze, po śniadanie na trawie. Strefa aktywności skupia zaś m.in.: regaty żeglarskie, wyścigi kajakarskie, dogtrekking, przejażdżki konne, tenis, czy plażową piłkę ręczną. Przeciwwagę stanowić będzie strefa relaksu to oczywiście popularna joga i relaksacja przy dźwiękach gongów tybetańskich, ale także wypoczynek na leżakach.

d2v7vq4

Interesujące pozycje znajdą dla siebie także miłośnicy twórczego działania. W strefie warsztatów odbędą się m.in.: warsztaty kulinarne dla dzieci i rodziców z elementami sensoryki, warsztaty z linorytu i odlewów gipsowych, warsztaty kuglarskie i plastyczne. Wisienką na torcie niewątpliwie jest strefa artystyczna, czyli koncerty w Amfiteatrze Podzamcze.

- Dobór artystów nie jest przypadkowy. Każdy z nich jest geniuszem w swoim nurcie. Są to niezwykle utalentowane, wybitne osobowości artystyczne. A ideą festiwalu jest, by prezentować publiczności artystów ciekawych, nieprzeciętnych – mówi Radosław Skrodzki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury "Mazury Garbate".

W strefie artystycznej w piątek na scenie amfiteatru zagra Marek Dyjak, wokalista o wyjątkowej wrażliwości i o wyjątkowo niskim, chropowatym głosie. Zaprosi wraz z zespołem na poruszającą, poetycką opowieść. Wieczór uświetni także kolektyw braci Bartka i Piotra Waglewskich: Fisz Emade Tworzywo. Hiphopowo-eklektyczna stylistyka oraz zaangażowanie, refleksja i poczucie humoru w tekstach to jednocześnie stała wizytówka projektu i magnes, który od lat przyciąga słuchaczy.

W sobotę w zagra zespół o niestandardowym podejściu do jazzu. Sekstet EABS (ceniony przez legendę jazzu, Michała Urbaniaka), bo o nim mowa, wyrasta z wyrasta z ducha hip-hopu, ale miesza go nie tylko z jazzem – zaprasza w podróż po najróżniejszych muzycznych ścieżkach. Wieczór zamknie jedna z najpopularniejszych popowych wokalistek, Sarsa. Niedziela zaś będzie gratką dla fanów muzyki klubowej – w amfiteatrze odbędą się I Mazurskie Mistrzostwa DJ-ów.

Tegoroczny festiwal, jak wiele innych, które udało się zorganizować tego lata, będzie się odbywać w warunkach wymuszonych przez nadzwyczajne okoliczności. Sytuacja epidemiczna wymaga od organizatorów przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa. Jak zapewnia wiceburmistrz, są przygotowani i będą działać wg określonego protokołu.

d2v7vq4

- Prosimy uczestników, o oświadczenia, że zgodnie z ich wiedzą ich stan zdrowia pozwala na udział i że nie mieli kontaktu z osobami zarażonymi. Ponadto przy każdym wydarzeniu będzie wolontariusz, który będzie pilnował przestrzegania zasad reżimu sanitarnego i będzie dysponował środkiem odkażającym. Mamy też zapasowe maseczki – tłumaczy Sylwia Wieloch.

Niezależnie od wyjątkowych okoliczności, festiwal rusza pełną parą. I ma konkretny cel – przyciągnięcia turystów w ten malowniczy zakątek Mazur.

- Chcemy, by festiwal na dobre wpisał się w kulturalną mapę regionu i przyciągać tu jak najwięcej ludzi. Mamy nadzieję, że zaistniejemy w ich świadomości na tyle, że będą do nas po to slow life przyjeżdżać. Chcemy też angażować jak najwięcej ludzi na rzecz rozwoju tego wydarzenia i tego miasta. To budowanie świadomości, że my, jako obywatele, mieszkańcy mamy wpływ na wiele rzeczy i od nas zależy, jak wiele możemy zrobić – dodaje Sylwia Wieloch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2v7vq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v7vq4