Trwa ładowanie...

Szyc o alkoholizmie: "Byłem na dnie"

"Nie ma lepszych kłamców nie alkoholicy" - powiedział Borys Szyc w najnowszym wywiadzie. Aktor przez lata zmagał się z uzależnieniem.

Szyc o alkoholizmie: "Byłem na dnie"Źródło: East News
d13orpp
d13orpp

Od lat tajemnicą poliszynela był fakt, że Borys Szyc zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. Trzy lata temu aktor wytrzeźwiał i zdecydował się powiedzieć o swojej chorobie głośno. W wielu wywiadach gwiazdor podkreślał, że bliscy osoby walczącej z nałogiem muszą pozwolić jej dosięgnąć dna.

ZOBACZ: Elegancki Szyc i bardziej wyluzowany Stuhr nie mogą odpędzić się od fanów

- Uderzyłem o dno parokrotnie. To jest największa trudność tej choroby, że sam zainteresowany musi wyrazić ochotę leczenia. Ratowanie alkoholika na siłę nie przynosi skutku. Ludzie nie wiedzą, jak ten temat ugryźć. Najczęściej bronią alkoholika, tłumacząc go na przykład w pracy, że dzisiaj nie przyszedł, bo coś tam. Najczęściej to najbliższe otoczenie, myśląc, że pomaga alkoholikowi, tak naprawdę pomaga mu w piciu, zmniejsza skutki choroby i alkoholik nie odczuwa konsekwencji. A powinien zderzyć się z rzeczywistością - albo stracić pracę, albo stracić żonę czy męża (...) Alkoholizm jest też chorobą opartą na kłamstwie. Nie ma lepszych kłamców niż alkoholicy - powiedział w rozmowie z TVN24.

Borys Szyc przez alkoholizm stracił prawo jazdy, praca na planie z nim stawała się coraz trudniejsza.

d13orpp

- Wymyślasz tysiące scenariuszy i pomysłów na siebie, żeby usprawiedliwić to, jak się zachowujesz. Na początku jesteś buntownikiem, później mówisz: nie jestem alkoholikiem, tylko pijakiem, tak żyję, bo tak lubię. Alkohol wplata się w każdy element twojego życia, w miłość, seks, jedzenie, odpoczynek, podróże. (...) Wiesz, jeżeli ktoś ma jakąś lukę w sobie albo nosi w sobie jakieś gigantyczne napięcia, a ja taką osobą byłem, to było idealne rozwiązanie. Nie musiałem w ogóle przechodzić tego procesu rozwiązywania problemów. Poszedłem na skróty. Wieloletnie chodzenie na skróty skończyło się chorobą.

Przeczytaj także: Borys Szyc zaręczył się

Aktor był alkoholikiem wysokofunkcjonującym i podkreśla, że zawsze był w wirze pracy. Kiedy wytrzeźwiał zaczął jednak patrzeć na różne rzeczy inaczej.

- A pierwszym owocem mojej trzeźwości jest TheMuBa (nazwa projektu jest skrótowcem od "Theatre, Music, Ballet" - red.), która już ponad cztery lata temu zaiskrzyła mi w głowie i doprowadziłem do jej powstania. Nie odpuściłem. Wiem, że gdybym starał się to zrobić, zanim wytrzeźwiałem, to nie doszłoby to do skutku. Pojawiła się pewna metodyczność i systematyczność w moim życiu. Dotrzymywanie słowa i terminów zaowocowały czymś dla mnie ważnym - dodaje.

d13orpp

Obecnie Borys Szyc grywa w największych polskich produkcjach. Ostatnio mogliśmy widzieć go w "Zimnej wojnie".

d13orpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13orpp