Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa dla artystów. Jak wygląda pomoc dla świata sztuki w czasie pandemii

Skromny program ministerialny i doraźne działania ze strony samorządów to jedyne formy pomocy publicznej, na jakie mogą liczyć w czasie pandemicznego kryzysu artystki i artyści tracący większość albo wręcz wszystkie źródła utrzymania.

Tarcza antykryzysowa dla artystów. Jak wygląda pomoc dla świata sztuki w czasie pandemiiŹródło: PAP
d45g3bn
d45g3bn

Artystki i artyści w dobie pandemii mają niewiele możliwości pozyskania wsparcia ze środków publicznych.

Program grantowy "Kultura w sieci"

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na początku kwietnia uruchomiło jedyną oficjalną formę wsparcia twórczyń i twórców, a także instytucji i organizacji pozarządowych zajmujących się sztuką: program grantowy "Kultura w sieci". Jest on przeznaczony dla tych, którzy zamierzają upowszechniać swoją działalność w internecie i innych elektronicznych środkach komunikacji lub tam prezentować jej efekty.

Suma środków przeznaczonych przez ministra na ten cel wynosi 20 mln zł, z czego 5 mln trafi do indywidualnych twórczyń i twórców, a 15 mln - do instytucji i innych podmiotów. Programem instytucjonalnym zarządza Narodowe Centrum Kultury, a wyłączone są z niego instytucje finansowane przez ministerstwo oraz szkoły artystyczne.

Program indywidualny przeznaczony jest dla przedstawicielek i przedstawicieli różnych dziedzin sztuki: filmu, teatru, literatury i innych, a także animacji kultury i edukacji kulturalnej. Ale termin składania wniosków upłynął 20 kwietnia.

d45g3bn

Pomoc samorządów

Artystki i artyści mogą liczyć na różne formy wsparcia przygotowane przez samorządy, choć nie jest ono duże - lokalne władze muszą wspierać wiele innych dziedzin gospodarki, a ich budżety przeznaczone na kulturę nigdy nie były obszerne.

Konkurs grantowy na projekty z dziedziny kultury on-line przygotowuje Warszawa, jego założenia mają być opublikowane do końca kwietnia, a pula przeznaczonych na niego środków wyniesie około miliona zł. Gdańsk zapowiada raczej działania ochronne: rekompensaty za utracone zarobki czy ulgi w płatnościach, np. czynszach. Prezydent Krakowa zaproponował program "Kultura odporna", który wspierać ma lokalne środowisko artystyczne, z uwzględnieniem także takich podmiotów jak kina kameralne czy małe księgarnie.

Te artystki i artyści, którzy prowadzą działalność gospodarczą w uwzględnionym w tym projekcie zakresie mogą także próbować otrzymać pomoc na ogólnych zasadach dla przedsiębiorców z programu tarczy antykryzysowej.

d45g3bn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45g3bn