Trwa ładowanie...
d48gj9t

Tina Turner obchodzi 80. urodziny. Jej kariera była pełna sukcesów

Tina Turner, legendarna piosenkarka soulowa i rockowa, świętuje swoje 80. urodziny. "Babcia Tina" ma co wspominać, bo w końcu jest najczęściej nagradzaną artystką rockandrollową w historii nagród Grammy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tina Turner to ikona rock and rolla
Tina Turner to ikona rock and rolla (ONS.pl)
d48gj9t

Tina Turner to kobieta wielu talentów. Jest piosenkarką, autorką tekstów, choreografką, tancerką, aktorką, producentką i pisarką. Karierę muzyczną zaczęła pod koniec lat 50. Tworzyła z mężem zespół Ike & Tina Turner, który zagrał jako support przed koncertem The Rolling Stones w 1969 r. Kapela rodzeństwa Turnerów została uhonorowana miejscem w Rock and Roll Hall of Fame w 1991 r.

"Babcia Tina" opuściła zespół w 1983 r., by już w pełni się skupić na karierze solowej. Choć wcześniej wydała sama 4 albumy, to dopiero piąty zrobił globalny szum. Szacuje się, że sprzedano aż 20 mln egzemplarzy płyty "Private Dancer" z 1984 r. Licząc wyniki sprzedaży wszystkich jej wydań, sprzedano nawet do 200 mln egzemplarzy jej albumów, co czyni ją rockową artystką z największą liczbą sprzedanych albumów i singli w dziejach. Stąd przydomek "Królowa Rock and Rolla".

ZOBACZ TEŻ: Z tymi co się znają - Monika Brodka

Tina Turner jest jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem sprzedaży koncertów na świecie i jednym z najpopularniejszych artystów w historii. Według Księgi Rekordów Guinnessa nakład ze sprzedaży jej koncertów sięgnął najwyższego w historii.

d48gj9t

W swojej karierze zdobyła ponad 70 nagród, w tym 8 statuetek Grammy. Jest najczęściej nagradzaną artystką rockandrollową w historii tej nagrody. Została wprowadzona do Grammy Hall of Fame. W 1986 roku otrzymała swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame. W 2010 roku została uznana przez czasopismo "Rolling Stone" za jedną ze 100 najwybitniejszych artystów wszech czasów.

Na swoim koncie Turner ma wielę hitów, m.in. "The Best", "Private Dancer", "What's Love Got To Do It", "Better Be Good to Me"

d48gj9t

Podziel się opinią

Share
d48gj9t
d48gj9t