Trwa ładowanie...

Widzowie nie mieli pojęcia. Pod koniec życia Lucyna Grobicka nie wychodziła z domu

Przez lata była ulubioną pogodynką Polaków i dobrą duszą Telewizji Polskiej. Jednak w końcówce 2004 r. Lucyna Grobicka pożegnała się z widzami i zniknęła. Widzowie nie mieli pojęcia, że zmaga się z ciężką chorobą. Zmarła zapomnieniu.

Lucyna Grobicka była popularną pogodynką TVPLucyna Grobicka była popularną pogodynką TVPŹródło: East News
d1m0c9b
d1m0c9b

W latach 90. Lucyna Grobicka była jedną z najbardziej lubianych twarzy Telewizji Polskiej. Była skromna, kompetentna, obdarzona niezwykłą urodą i ciepłym głosem, który szybko podbił serca widzów.

- Byłam przekonana, że nie mam żadnych szans. Na dwa miejsca było sześćdziesiąt chętnych! Byłam zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że wygrałam te eliminacje - mówiła skromnie w wywiadzie dla jednej z gazet w grudniu 1993 r.

Lucyna Grobicka zadebiutowała w telewizyjnej Jedynce w 1985 r. Kim była ta 22-letnia dziewczyna "znikąd", która ujęła obecną na castingu słynną pogodynkę Elżbietę Sommer?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odeszli w 2023 roku. Pozostaną w naszej pamięci

Grobicka, z domu Wieczorek przyszła na świat 6 sierpnia 1963 r. jako córka polskiego dyplomaty. Całe swoje dzieciństwo spędziła w Ameryce Południowej – w Urugwaju, gdzie się urodziła, potem na Kubie, w Argentynie i Brazylii, którą nazywała swoim drugim domem i do której uwielbiała wracać.

d1m0c9b

Kiedy Lucyna Grobicka zadebiutowała przed kamerą, była studentką Wydziału Dziennikarstwa UW, znała sześć języków i świetnie orientowała się w specyfice Ameryki Łacińskiej. Przez kolejne 19 lat była przez widzów TVP nazywana "Mgiełką".

Dlaczego nagle zrezygnowała z kariery w telewizji? Było kilka powodów.

Kiedy wróciła, czekało ją rozczarowanie

Po pierwsze, chciała się dalej rozwijać i nie w smak była jej emerytura w TVP. Po drugie, kiedy wróciła z Brazylii, gdzie poleciała odwiedzić brata, okazało się, że nie uwzględniono jej w grafiku. To właśnie wtedy Lucyna Grobicka utwierdziła się w przekonaniu, że czas na zmiany. 13 października 2004 r. po raz ostatni pojawiła się na antenie.

Co było potem? Wiadomo, że pracowała w dziale handlowym Ambasady Brazylii w Polsce, a od czasu do czasu udzielała się też jako ekspertka od problematyki Ameryki Południowej w TV.

d1m0c9b

Wiadomo też, że po rozwodzie z Januszem Grobickim, którego poznała w czasie studiów, samotnie wychowywała córkę.

Przestała odbierać telefony

Kilka lat temu magazyn "Dobry Tydzień" rzucił nieco światła na ostatnie lata jej życia. Okazuje się, że "Mgiełka" zmagała się z ciężką chorobą. Pod koniec życia miała zerwać kontakt ze znajomymi, przestała odbierać telefony i podobno nie wychodziła z domu.

Zmarła 6 grudnia 2013 r. w wieku 50 lat. Lucyna Grobicka została pochowana sześć dni później na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie. W ostatniej drodze towarzyszyła jej najbliższa rodzina.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wybieramy się na wakacyjną podróż śladami hitowych filmów i seriali, zachwycamy się słoneczną Taorminą, przypominamy najbardziej wstrząsające odcinki "Black Mirror" i komentujemy nowy sezon show Netfliksa. A na koniec sprawdzamy, jak wypadł Marcin Dorociński w "Mission:Impossible". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m0c9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m0c9b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj