Trwa ładowanie...

"Wojna nigdy nie jest daleko". Tekst Wojciecha Młynarskiego wybrzmiewa ponownie

To projekt, który powstawał jako odpowiedź na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. W tym momencie publikacja zbiega się z trwającą wojną w Ukrainie. Utwór "Wojna nigdy nie jest daleko" i okoliczności jego wydania w uderzający sposób podkreślają, że wojna, nieważnie gdzie się toczy, oznacza śmierć, cierpienie i tułaczkę. Tego samego doświadczają uchodźcy na granicy z Białorusią jak na tej z Ukrainą.

"Wojna nigdy nie jest daleko". Artystki zjednoczyły się w utworze Wojciecha Młynarskiego"Wojna nigdy nie jest daleko". Artystki zjednoczyły się w utworze Wojciecha MłynarskiegoŹródło: Materiały prasowe
dhyin0e
dhyin0e

Grupa Granica (GG) to ruch społeczny zrzeszający pozarządowe organizacje sprzeciwiający się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. 

"Bardzo ważne wydawało nam się na zaangażowanie różnych środowisk artystycznych we wspólne inicjatywy o dużym zasięgu medialnym, które pomogą w zwróceniu uwagi społeczeństwa na problem wywózek do Białorusi osób, które szukają w Polsce schronienia przed wojną i prześladowaniami." - pisze Grupa Granica.

Tak powstało nowe wykonanie utworu Wojciecha Młynarskiego "Wojna nigdy nie jest daleko". "Zależy nam na tym, aby słowa utworu, tak aktualne teraz, wybrzmiały głośno, żeby opowiedziały o dramacie, który dzieje się tak blisko nas, żeby jednoczyły tych, którzy w popadają w poczucie bezradności i zniechęcenia." - dodają inicjatorzy.

Aranżacji muzycznej podjął się Jurek Zagórski wraz Patem Stawińskim, Aleksandrem Orłowskim i Andrzejem Smolikiem. W utworze można usłyszeć głosy polskich artystek - Kasia Lins, Gaba Kulka, Misia Furtak, Paula Roma, Natalia Grosiak i Kasai (Kasia Piszek).

Lins/Kulka/Furtak/Roma/Grosiak/Kasai – Wojna nigdy nie jest daleko

Wraz z utworem ukazał się teledysk w reżyserii Jagody Szelc. "Obraz miał przede wszystkim odpowiadać zawartej w słowach piosenki figurze spotkania z niewyobrażalnym - szybkiej zmiany jaka może dokonać się w rzeczywistości każdego z nas zupełnie bez naszego udziału. W bardzo krótkim czasie świat wokół nas może zmienić się nie do poznania. Tak jak zmienił się też od czasu gdy zaczynaliśmy naszą pracę do dziś, gdy polską granicę przekroczył milion uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy." - pisze o utworze reżyserka.

dhyin0e

Wszystkim uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Mieszkankom i mieszkańcom pogranicza, aktywistkom i aktywistom, organizacjom i każdej osobie, która dostrzega niesprawiedliwość na polskiej granicy, reaguje na nią niezgodą i dążeniem do zmiany. Dla wszystkich uciekających i pomagających - bez względu na pochodzenie i kolor skóry. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhyin0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dhyin0e