Trwa ładowanie...

Zbiórka na pomnik Bohdana Smolenia wciąż trwa. Potrzebne jest 200 tys. zł

Wciąż potrzebne są pieniądze na ufundowanie pomnika Bohdana Smolenia, który ma stanąć w czerwcu 2020 r. w Poznaniu.

Zbiórka na pomnik Bohdana Smolenia wciąż trwa. Potrzebne jest 200 tys. złŹródło: AKPA
d3zeglc
d3zeglc

200 tys. zł. Tyle ma kosztować pomnik legendy polskiego kabaretu i aktora - Bohdana Smolenia. Pomysłodawcą upamiętnienia artysty jest Krzysztof Deszczyński. Prezes Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą, reżyser, scenarzysta, ale przede wszystkim współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia.

ZOBACZ TEŻ: wspominamy Bohdana Smolenia

Deszczyński w rozmowie z WP:

- Część pieniędzy udało nam się już pozyskać od firm prywatnych, m.in. Kompanii Piwowarskiej i Steru, które przekazały 20 proc. potrzebnej kwoty.

Resztę organizatorzy akcji zbierają od kilku miesięcy na imprezach kabaretowych i koncertach odbywających się w całym kraju.

d3zeglc

- W tym momencie w całej Polsce krąży 100 puszek, do których zbieramy datki. Pomagają nam kabareciarze, stand-uperzy i piosenkarze, jak choćby Eleni, która też włączyła się w naszą akcję - mówi Deszczyński.

Na razie rekordzistami w zbiórce są członkowie Kabaretu Młodych Panów, którzy zebrali podczas jednego występu ponad 2 tys. zł.

Jedną z najbliższych okazji do wspomożenia akcji będzie show Rafała Paczesia, jednego z najlepszych polskich stand-uperów, który wystąpi 29 września w poznańskiej Arenie. Zbiórka odbędzie się też na kabaretowym festiwalu Fermenty w Bielsku-Białej, miejscu urodzenia Bohdana Smolenia.

Znów razem

W komitecie honorowym zbiórki zasiadł Rudi Schuberth.

Artysta to stary druh i współpracownik Smolenia, z którym wystąpił w wielu kultowych skeczach Kabaretu Tey - m.in. legendarnym programie "Z tyłu sklepu".

d3zeglc

- Schuberth i Smoleń wystąpili też w reżyserowanym przeze mnie programie dla dzieci "Popołudniowa Ameryka" z cyku "Dziecko Potrafi", gdzie śpiewali piosenkę "Piłka i gwizdek". Już niedługo refren tego utworu usłyszymy w spocie promującym akcję wśród kibiców Lecha Poznań - powiedział Deszczyński.

Smoleń ponad podziałami

Organizatorzy zdradzają, że do końca lutego muszą podjąć decyzję, czy zbierają dalej.

Aby pomnik stanął w czerwcu przyszłego roku, zamówienie na odlew musi zostać złożone w marcu. Jednocześnie Deszczyński podkreśla, że pieniądze będą zbierane do skutku. Pomnik musi stanąć i kropka.

Jak będzie wyglądał pomnik?

Monument stworzony według projektu studenta UAP Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w samym centrum Poznania. Miasta, z którym Smoleń był związany przez większość życia.

d3zeglc

- Pomnikowy Bohdan będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Na blacie znajdą się kartki ze strofami słynnego monologu "A tam cicho być". Każdy będzie mógł siąść i sobie z nim porozmawiać - tłumaczy Deszczyński.

Możesz pomóc

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomnik Bohdana Smolenia zostanie odsłonięty 9 czerwca 2020 r. w 73. rocznicę jego urodzin.

Jeśli chcecie wesprzeć budowę pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu, możecie wpłacać datki na konto Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu o numerze: 85 1090 1346 0000 0001 0456 0212 z dopiskiem "Pomnik".

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d3zeglc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zeglc