Trwa ładowanie...
d2vciq8

Zespół Hungarica nie zagra w Warszawie. Organizatorzy ugięli się pod protestami

Węgierski zespół popierający nacjonalistyczną partię Jobbik nie wystąpi 14 sierpnia w parku przy Zamku Ujazdowskim. Centrum Sztuki Współczesnej zerwało z nimi współpracę, po tym, jak polscy artyści zaczęli wycofywać się z udziału w koncercie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zespół Hungarica miał zagrać w Warszawie.
Zespół Hungarica miał zagrać w Warszawie. (U-jazdowski.pl)
d2vciq8

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej CSW zorganizowało koncert "Wolny świat". Na scenie mieli wystąpić: Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers, raper Kękę, Contra Mundum i Apteka. Oprócz tego zaproszono węgierski zespół Hungarica, którego członkowie posługują się nazistowską symboliką.

Część polskich artystów postanowiła zbojkotować koncert. Pięć dni po wydaniu oświadczeń przez zespoły Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers oraz rapera Kękę organizatorzy zabrali głos. Z programu koncertu zniknie występ kontrowersyjnej, węgierskiej grupy. Dyrekcja wyraziła swoje obiekcje.

Zobacz: Krzysztof Skiba o sytuacji artystów w czasie pandemii: "Odmrożono jedną nogę i to nie w całości"

"Zapraszając Hungaricę, opierałem się na znajomości działalności zespołu tworzonego przez następujących muzyków: Zoltán Fábián, Norbert Mentes, Péter Hoffer, Barnabás Preidl. W tym składzie zespół wielokrotnie występował w Polsce z jednoznacznie pozytywnym przesłaniem odnoszącym się do historii i braterskich relacji Polski i Węgier. Jednak w czerwcu w składzie zespołu nastąpiły zmiany. Grupę opuścił wokalista Zoltán Fábián, a ponownie pojawił się w nim Balázs Sziva. Z muzykiem tym związane są kontrowersje dotyczące jego wczesnej działalności w subkulturze skinhead oraz sięganiem po symbole kojarzone z ruchami neonazistowskimi" - napisał Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

d2vciq8

Według organizatora wydarzenia Hungarica "nigdy nie propagowała tego rodzaju postaw zarówno w tekstach swoich utworów, jak i w swojej działalności". Inicjatorzy koncertu "Wolny świat" zwrócili się do węgierskiego zespołu z prośbą o występ w starym składzie, bez udziału Balázsa Szivy. Muzycy nie zgodzili się.

"Zespół Hungarica nie przystał także na prośbę powrotu do dawnego składu na czas warszawskiego koncertu. Dlatego zdecydowałem o rozwiązaniu współpracy z zespołem Hungarica. Hungarica nie zagra w Warszawie 14 sierpnia 2020 roku. Chciałbym przeprosić fanów zespołu i tych, którzy właśnie ze względu na obecność Hungaricy wybierali się na koncert" - czytamy w oświadczeniu.

Na profilu wydarzenia na Facebooku obecnie widnieje nowy program koncertu. Na scenie mają zagrać: Contra Mundum, Luxtorpeda, Apteka, Lukasyno, Nizioł i Kacper Fonos.

d2vciq8

Podziel się opinią

Share
d2vciq8
d2vciq8