Trwa ładowanie...

Adut Akech: z obozu dla uchodźców na światowe wybiegi

- Staram się być otwarta na świat tak samo, jak kiedyś on otworzył się na mnie - mówi Adut Akech. Modelka Roku 2018, która wczesne dzieciństwo spędziła w obozie dla uchodźców w Kenii.

Adut Akech: z obozu dla uchodźców na światowe wybiegiŹródło: Getty Images
d4ah3il
d4ah3il

Urodziła się w Sudanie Południowym, ale wkrótce trafiła z rodziną do obozu w Kakumie w Kenii. Miała 7 lat, gdy z piątką rodzeństwa poleciała do Australii. To właśnie tam została odkryta jako 13-letnia modelka i szybko zaczęła robić ogólnoświatową karierę. Dziś ma 20 lat i tytuł Modelki Roku 2018 na swoim koncie - w rankingu wyprzedzając faworytki internautów, Gigi Hadid czy Kendall Jenner.

- Historia Adut poruszyła ludzi na całym świecie, zarówno z branży mody, jak i poza nią. Być może jest aktualnie jedną z najbardziej pożądanych modelek pracujących w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu, ale jest również wyjątkowo świadoma świata oraz wartości swojego głosu – mówiła Fiona Sinclair Scott, global editor CNN Style.

W tym miesiącu topowa modelka Adut Akech została ”redaktorem gościnnym” (guest editor) CNN Style i w ramach tej współpracy jest pomysłodawczynią serii tekstów skupionych wokół tematu rodziny. W wywiadzie dla Wirtualnej Polski zaś stwierdziła, że rodzina to coś więcej niż więzi krwi i dotyczy wszystkich, bo "pomimo wszystkich różnic, możemy być dla siebie rodziną".

d4ah3il

Wirtualna Polska: W jaki sposób ty i twoja rodzina wspieracie się nawzajem?
Adut Akech: Z moją najbliższą rodziną, gdy tylko jesteśmy razem, zawsze próbujemy zarażać się nawzajem radością i pozytywną energią. Jednak nawet wtedy, kiedy przebywam poza domem, a ostatnio zdarza się to bardzo często, jesteśmy codziennie ze sobą w kontakcie. Komunikujemy się przez telefon lub Facetime przekazując sobie dużo miłości i wsparcia. Wielu moich kuzynów i przyjaciół jest mi również bardzo bliskich i traktuję ich niczym braci i siostry, na których zawsze mogę liczyć.

Twoja historia jest inspiracją dla wielu osób. Jaką radę dałabyś ludziom, którzy z różnych powodów opuściły swoje domy i żyją z dala od rodziny lub tym, którzy muszą zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami w swoim życiu?
Dziękuję, że uważasz mnie za inspirację. Tym, którzy przechodzą przez ciężki okres w swoim życiu, chcę uświadomić, że na świecie jest mnóstwo dobrych ludzi gotowych nam zawsze pomóc. Dla ludzi żyjących z dala od rodziny mam krótki apel – bądźcie silni i odważni! Natomiast ci, którzy podejmują trudne wyzwania, niech nie boją się w takich chwilach przyjąć pomocy od innych.

Jakie są największe zalety i wady pracy w branży modelingu?
Moda to duża, kreatywna rodzina z własną kulturą, w której ludzie nie boją się wyrażać siebie. Jestem zaszczycona, że mnie do niej przyjęli i mogę uczestniczyć w tak wielu ciekawych projektach. Jeśli chodzi o minusy, to z pewnością intensywne podróżowanie jest uciążliwe, ze względu na jet lag, który czasami mnie dopada. Oczywiście również to, że jestem daleko od mojej najbliższej rodziny przez bardzo długi czas, ale są ze mnie dumni, więc to mnie nieustannie motywuje do pracy!

Models.com ogłosiło cię "Modelką Roku 2018". Czy odczuwasz presję związaną z tym wyróżnieniem?
To dla mnie ogromny zaszczyt, ale oczywiście z drugiej strony jest to pewne zobowiązanie i w związku z tym odczuwam presję.

d4ah3il

Ostatnio Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 100 lat praw wyborczych kobiet. Jak ważne dla ciebie są prawa kobiet?
Prawa kobiet były zawsze istotnym zagadnieniem, a mnie osobiście cieszy, że coraz więcej osób się nimi interesuje. Powinniśmy jednak dbać o to, aby kobietom i dziewczętom na całym świecie przysługiwały takie same prawa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to, co zrobimy w tej kwestii teraz, wpłynie również na przyszłe pokolenia.

Pracujesz z wieloma modelkami i modelami z całego świata, czy znasz jakieś osoby z tej branży z Polski?
Tak! Wiem, że w nowojorskiej agencji The Society Managament, z którą współpracuję, są takie osoby jak Daga [Ziober] i Julia [Banaś]. Oczywiście znam również Anię Rubik czy Małgosię Belę.

Obejrzyj: Samantha Fox: Rodzimy się seksowni, tego nie da się nauczyć

d4ah3il
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ah3il

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj