Trwa ładowanie...
d3wsmus

"I Will Always Love You" Whitney Houston: tego nie wiedziałeś o hicie. To najsłynniejsza piosenka o miłości

"I Will Always Love You" większość z nas zna głównie z wykonania Whitney Houston. Mało kto jednak wie, że to cover utworu Dolly Parton.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Whitney Houston nagrała prawdziwy hit
Whitney Houston nagrała prawdziwy hit (Getty Images)
d3wsmus

Piosenka "I Will Always Love You" została napisana przez Parton w 1974 r. Wbrew pozorom nie jest ona o romantycznej relacji damsko-męskiej. Wokalistka stworzyła ją po rozpadzie duetu muzycznego z Porterem Wagonerem. "Więc do widzenia, proszę nie płacz. Oboje wiemy, że nie jestem tym, czego ci trzeba" - śpiewała Dolly Parton.

Po latach, w 1992 r., utwór dostał drugie życie. Wykonała go Whitney Houston, wokalistka, która do dzisiaj uważana jest za jedną z największych gwiazd światowej sceny muzycznej. Jej interpretacja została wykorzystana do melodramatu "Bodyguard".

d3wsmus

Dolly Parton w wywiadzie dla magazynu muzycznego "Q" wyznała, co sądzi na temat interpretacji jej piosenki przez Houston.

- Sposób, w jaki zaśpiewała moją prostą piosenkę, sprawił, że stała się ona niemal jej piosenką. Niektórzy nienawidzą tej wersji. Ja uważam, że to wspaniałe, że ludzie mogą wziąć piosenkę i zrobić to na wiele różnych sposobów - wyznała wokalistka.

Wersja "I Will Always Love You" w wykonaniu Whitney pojawiła się na płycie z muzyką do filmu "Bodyguard". Krążek sprzedał się w ponad 40 milionach egzemplarzy. Dzięki temu to jeden z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów w żeńskim wykonaniu.

d3wsmus

Ciekawostki o piosence "I Will Always Love You"

Okazuje się, że Sadam Hussein, przywódca Iraku osądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości - a w konsekwencji skazany na śmierć przez powieszenie 30 grudnia 2006 roku, uwielbiał wykonanie tej piosenki przez Whitney Houston. Polityk był fanem do tego stopnia, że utwór ten w wersji arabskiej wykorzystał do swojej kampanii wyborczej.

Co ciekawe, Elvis Presley podobnie jak Whitney Houston, chciał wykonać utwór Dolly Parton. Niestety, artystka nie chciała mu odsprzedać praw do tej piosenki.

- Dowiedziałam się, że Elvis zamierza nagrać moją piosenkę i dostałam zaproszenie na sesję nagraniową. Menadżer Elvisa Tom Parker zadzwonił do mnie i powiedział, że nigdy nie nagrywają piosenek, do których nie mają praw autorskich. Pomyślałam sobie wtedy, że ten utwór już jest przebojem, więc zamierzam pozostawić go swoim najbliższym. Prawie pękło mi serce i przez wiele dni płakałam z tego powodu, bo wyobrażałam sobie, jak brzmiałaby ta piosenka w jego wykonaniu - wspominała w jednym z wywiadów Parton.

Whitney Houston nie jest pierwszą gwiazdą, która wykonała piosenkę "I Will Always Love You". Rok po tym, jak napisała ją Dolly Parton, wykonana została przez Lindę Ronstadt. Znalazła się też na jej płycie, dzięki czemu utwór zyskał przychylność fanów rocka.

d3wsmus

Oryginalna wersja piosenki pojawiła się w filmie Martina Scorsese "Alicja już tu nie mieszka". Kilkanaście lat później cały świat usłyszał ją w wykonaniu Houston w filmie "Bodyguard".

Znaliście te fakty?

ZOBACZ TAKŻE: "Uwielbiam Whitney Houston i Edytę Górniak. Kiedyś też będę wysoko śpiewał"

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3wsmus

Podziel się opinią

Share
d3wsmus
d3wsmus