ycipk-5sdwl9

Janusz Skowron nie żyje. Muzyk jazzowy miał 61 lat

Janusz Skowron był cenionym pianistą, kompozytorem i aranżerem. O śmierci artysty poinformowała radiowa Trójka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Skowron grał z największymi polskimi gwiazdami
Janusz Skowron grał z największymi polskimi gwiazdami (East News)
ycipk-5sdwl9

Nagrywał z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Ewą Bem, czy zespołami Lady Pank i Perfect. Miłośnikom jazzu był znany z zespołów Walk Away, String Connection Krzesimira Dębskiego, Freelectronic Tomasza Stańki czy Anthimos Skowron United.

Zobacz także: Marek Karewicz wyniósł polski jazz na zupełnie inny poziom

ycipk-5sdwl9

Nagrał kilkadziesiąt płyt i jeździł na koncerty po Polsce i Europie. Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Dwukrotnie odbierał Złoty Krzyż Zasługi z rąk Prezydentów RP (2009, 2017).

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Jego pierwszą nauczycielką była niewidoma pianistka Stefania Skibówna.

Zobacz także: Odszedł Tomasz Stańko. "Był gigantem muzycznym"

Był absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie (klasa organów). W 1980 r. wystąpił na Jazz Jamboree z zespołem Kazimierza Jonkisza i wkrótce zaczął się angażować w kolejne projekty.

ycipk-5sdwl9

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w zeszłym roku zdiagnozowano u niego raka jelita grubego. Skowron przeszedł kilka operacji, później zbierano pieniądze na rehabilitację. Zmarł w środę 27 lutego w godzinach popołudniowych w wyniku zakażenia rany pooperacyjnej. Miał 61 lat.

Obejrzyj: "Artyści Przeciw Nienawiści": Za kulisami wielkiego koncertu

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-5sdwl9

ycipk-5sdwl9
ycipk-5sdwl9