Trwa ładowanie...

Janusz Skowron nie żyje. Muzyk jazzowy miał 61 lat

Janusz Skowron był cenionym pianistą, kompozytorem i aranżerem. O śmierci artysty poinformowała radiowa Trójka.
Share
Janusz Skowron grał z największymi polskimi gwiazdami
Janusz Skowron grał z największymi polskimi gwiazdamiŹródło: East News
d23jn7h

Nagrywał z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Ewą Bem, czy zespołami Lady Pank i Perfect. Miłośnikom jazzu był znany z zespołów Walk Away, String Connection Krzesimira Dębskiego, Freelectronic Tomasza Stańki czy Anthimos Skowron United.

Zobacz także: Marek Karewicz wyniósł polski jazz na zupełnie inny poziom

Nagrał kilkadziesiąt płyt i jeździł na koncerty po Polsce i Europie. Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Dwukrotnie odbierał Złoty Krzyż Zasługi z rąk Prezydentów RP (2009, 2017).

d23jn7h

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Jego pierwszą nauczycielką była niewidoma pianistka Stefania Skibówna.

Zobacz także: Odszedł Tomasz Stańko. "Był gigantem muzycznym"

Był absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie (klasa organów). W 1980 r. wystąpił na Jazz Jamboree z zespołem Kazimierza Jonkisza i wkrótce zaczął się angażować w kolejne projekty.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w zeszłym roku zdiagnozowano u niego raka jelita grubego. Skowron przeszedł kilka operacji, później zbierano pieniądze na rehabilitację. Zmarł w środę 27 lutego w godzinach popołudniowych w wyniku zakażenia rany pooperacyjnej. Miał 61 lat.

d23jn7h

Obejrzyj: "Artyści Przeciw Nienawiści": Za kulisami wielkiego koncertu

d23jn7h

Podziel się opinią

Share
d23jn7h
d23jn7h