Trwa ładowanie...

Maria Sadowska odpowiada na zarzuty o "promowanie prostytucji". Mocne słowa reżyserki

Maria Sadowska w ostatnim wywiadzie opowiadała o tym, jak pracowało się jej przy "Dziewczynach z Dubaju". W pewnym momencie w stanowczy sposób odniosła się do stereotypów wokół seksu. Reżyserka nie kryła swojego oburzenia.

Maria Sadowska przyznała, że seks utożsamia się u nas w jeden sposób Maria Sadowska przyznała, że seks utożsamia się u nas w jeden sposób Źródło: fot. AKPA
d4gpi4t
d4gpi4t

Maria Sadowska ma ostatnio powody do radości. Wyreżyserowany przez nią film "Dziewczyny z Dubaju" okazał się wielkim hitem – produkcja po dwóch tygodniach ściągnęła do kin ponad 600 tys. Polaków. Film, oparty na książce Piotra Krysiaka o tym samym tytule, przedstawia historię modelek i celebrytek, które dorabiały jako dziewczyny nie tylko do towarzystwa na imprezach u arabskich bogaczy.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Sadowska nawiązała do zarzutów, że "Dziewczyny z Dubaju" mogą promować prostytucję, bo oglądamy przez sporą część filmu, jak dziewczyny dobrze się bawią i zarabiają łatwe pieniądze. Reżyserka nie zgadza się z tym. Przyznała, że problemem jest to, jak odbiera się seks w polskiej kulturze. Dla porównania zostawiła go z przemocą.

Zobacz też: Esmeralda Godlewska ujawnia, które celebrytki są według niej "dziewczynami z Dubaju"!

- Mamy ogromne przyzwolenie na przemoc w kinie. Po premierze filmu gangsterskiego nikt nie zadaje pytania, czy to przypadkiem nie jest promocja przestępstw. Nikomu nie przeszkadzają latające flaki i 20 morderstw na minutę, ale sceny erotyczne są podejrzane. Tu od razu podniosły się głosy: "Ojej, chyba promujecie prostytucję!". Cały czas mnie to zastanawia. Seks jest w naszej kulturze utożsamiany z diabłem, ze złem - powiedziała.

d4gpi4t

Sadowska argumentuje, że według takiego poglądu kobiety wykorzystują seks tylko po to, by manipulować facetami. - Same nie mają prawa czerpać z niego przyjemności, to domena mężczyzn. Kobieta, która ma kilku kochanków, jest dziwką. Facet w najgorszym wypadku playboyem - dodała.

Reżyserka przy okazji podkreśliła, że akcja jej filmu dzieje się m.in. w 2005 r., a to był świat sprzed #MeToo i politycznej poprawności. - Dużo bardziej brutalny. Wszystkie stare, patriarchalne nawyki były bardzo mocno ugruntowane - stwierdziła.

W innym miejscu Sadowska przyznała, że ludzie nie poszli na film tylko dlatego, że "seks się sprzedaje".

- Może jestem naiwna, ale wierzę, że po pierwszych projekcjach rozniosła się wieść, że warto iść, że "Dziewczyny z Dubaju" to nie wydmuszka oparta na seksie. Wierzę w publiczność. Nie jest głupia i nie daje się złapać na tak proste chwyty - wyznała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gpi4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gpi4t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj