Trwa ładowanie...
d3j3pxy

#OczekujeReakcji. Krzysztof Skiba: "Żadne zasługi nie usprawiedliwiają gwałcenia dzieci. Żadne"

Film Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" musi spowodować konkretne decyzje. W ramach akcji WP #OczekujeReakcji zapytaliśmy Krzysztofa Skibę o odczucia po seansie. A także o to, jakich decyzji i od kogo oczekuje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Skiba był jedną z pierwszych osób, które widziały "Tylko nie mów nikomu" na specjalnym pokazie
Krzysztof Skiba był jedną z pierwszych osób, które widziały "Tylko nie mów nikomu" na specjalnym pokazie (East News)
d3j3pxy

"Tylko nie mów nikomu" opublikowano na YouTube 11 maja. Od tego czasu dokument braci Siekielskich obejrzano już ponad 11 mln razy. To historyczny rekord, a niebotyczną oglądalność podbijają użytkownicy z innych krajów Europy. Nad tsunami, jakie wywołało "Tylko nie mów nikomu", nie sposób więc przejść do porządku dziennego.

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Sekielski i specjalna akcja Wirtualnej Polski. "Wezmę udział"

Jedyną z osób, która była na warszawskiej premierze filmu był Krzysztof Skiba.

d3j3pxy

- Reakcja? Głęboki smutek i ogromny szacunek dla bohaterów filmu. Oczywiście mam na myśli ofiary pedofilii, które ujawniły swoje twarze i nazwiska. Trzeba mieć nie lada odwagę, aby pokazać całej Polsce swój dramat i wrócić do niezwykle intymnych spraw, o których przecież chce się zapomnieć. Oni bezwzględnie zasługują na nasz szacunek i solidarność - mówi WP Skiba.

Lider Big Cyca nie ukrywa, że ma nadzieję, iż dzięki Sekielskim poznamy całą prawdę o wstrząsającym procederze, który latami tuszowano.

- Nie oszukujmy się, historie ukazane w "Tylko nie mów nikomu" to wierzchołek góry lodowej. Chciałbym bardzo wierzyć, że w końcu zostaną otwarte kościelne archiwa. Episkopat mówi o 300-400 księżach-pedofilach. Ta liczba jest na pewno o wiele, wiele większa. Nie mam złudzeń.

Skiba liczy też, że ofiary księży pedofili dostaną odszkodowania. A to z kolei ośmieli innych w dochodzeniu swoich praw przed sądem.

d3j3pxy

Jednym z pytań nasuwających się po "Tylko nie mów nikomu" jest, czy czeka nas mentalna rewolucja. Tak jak choćby w Irlandii, gdzie zaczęto rozliczać Kościół i jego hierarchów.

- Czy coś się zmieni? Najważniejsze, żeby zmieniło nam się w głowach. Pamiętajmy: kropla drąży skałę. Pierwsze rysy pojawiły się po "Klerze" Smarzowskiego. Ale nie oczekujmy, że nastąpi to z dnia na dzień - mówi Skiba.

Równocześnie dodaje, że Sekielski zrobił Kościołowi przysługę. Jego film być może stanie się impulsem do oczyszczenia.

- Dzisiejszy Kościół w Polsce jest pełen cwaniaków, karierowiczów i niestety także przestępców. Oczyszczenie z tych osób, a także z osób, które kryły pedofilów w imię źle pojętego interesu, jest mu po prostu potrzebne. Jednocześnie głęboko wierzę, że są uczciwi księża, którzy czują, że dzieje się coś bardzo złego - tłumaczy artysta i dodaje:

d3j3pxy

- Choć wątpię, żeby impuls wyszedł od samego Kościoła. Jest tutaj sędzią w swojej własnej sprawie. Polscy księża od lat lubią przywoływać swoje zasługi w walce o demokratyczne państwo i cementowaniu opozycji. Tego nikt nie kwestionuje. Ale żadne zasługi nie usprawiedliwiają gwałcenia dzieci. Żadne.

Zdaniem muzyka podążenie drogą wyznaczoną przez papieża Franciszka to jedyny ratunek, aby polski Kościół wyszedł z twarzą.

- Być może powinien interweniować Watykan, tak jak zrobił to w Chile? Wtedy zmuszono do dymisji 34 biskupów. - mówi Skiba.

d3j3pxy

Muzyk podkreśla też, że polski Kościół jest w dość specyficznej sytuacji i nie da się nie zauważyć jego ścisłego powiązania z polityką.

- Polski Kościół zapisał się do partii politycznej. Do tej samej partii zapisano Pana Jezusa i Pana Boga. Obecnie sojusz PiS-u z Kościołem jest tak silny, że specjalnie nie liczę na Ziobrę i jego prokuraturę. Oczywiście pewnie zajmą się najbardziej rażącymi przypadkami - mówi Skiba i jednocześnie zaznacza:

- Jednak wierzę, że jesteśmy państwem prawa. Że te sprawy zostaną w końcu wyjaśnione. Nie ważne czy za tych, czy za innych rządów. Jeśli PiS zamiecie sprawę pod dywan albo będzie postępował jak TVP, które w żałosny sposób atakuje Sekielskiego i odwraca kota ogonem, to przecież będzie mu to latami wyciągane przy każdej możliwej okazji - kończy Skiba.

Zachęcamy was, żebyście dołączyli do naszej akcji #OczekujeReakcji. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

d3j3pxy

Podziel się opinią

Share

d3j3pxy

d3j3pxy