Trwa ładowanie...

Przyjaciel prosi o pomoc. Liczy się każdy grosz

Pandemia koronawirusa popsuła szyki organizatorom zbiórki na pomnik Bohdana Smolenia. Kwesta przeniosła się więc do internetu. Brakuje już naprawdę niewiele.

Przyjaciel prosi o pomoc. Liczy się każdy groszŹródło: ONS.pl, Materiały prasowe
d2ti8zh
d2ti8zh

Zbiórka ruszyła w połowie ubiegłego roku. Pomnik zmarłego w 2016 r. kabareciarza i aktora stanie na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową w samym centrum Poznania. Miasta, z którym Smoleń był związany przez większość życia.

Pomysłodawcą akcji jest Krzysztof Deszczyński, reżyser i scenarzysta, ale przede wszystkim przyjaciel i bliski współpracownik Smolenia.

Monument wyceniono na 200 tys. zł. Część kwoty udało się pozyskać dzięki prywatnym darczyńcom, część dzięki zbiórkom, które odbyły się w całej Polsce.

Puszki, do których można było wrzucać datki, krążyły na wielu spotkaniach kabaretowych, festiwalach i przeglądach. Na niektórych imprezach udało się uzbierać nawet po 2-3 tys. zł. Akcja spotkała się z entuzjazmem i zrozumieniem.

d2ti8zh

- Kiedy ludzie dowiadują się, że pieniądze pójdą na pomnik Smolenia, bez wahania sięgają do kieszeni. Choć Bohdana nie ma z nami, on wciąż łączy Polaków. Widać to też w internetowych komentarzach. Zero hejtu, wszyscy są zgodni: Smoleń był wielkim artystą i należy mu się pomnik. Coś niesamowitego - mówił kilka miesięcy temu Deszczyński.

W zbieranie funduszy zaangażowali się m.in. Kabaret Młodych Panów, Grupa MoCarta, Kabaret OTTO, Krzysztof Daukszewicz czy Jarosław Brussa. Ale lista jest o wiele, wiele dłuższa, zaznacza Deszczyński.

- W listopadzie odbyła się też premiera spektaklu "Cyrk przyjechał", który został przygotowany z myślą o zbiórkach. Zagraliśmy dwa razy w Poznaniu oraz w Przeźmierowie, tam gdzie kiedyś mieszkał Bohdan Smoleń, a także Obornikach Wielkopolskich i Nowym Tomyślu. 27 marca mieliśmy zagrać w Opalenicy, ale z wiadomych przyczyn to się nie udało - mówi przyjaciel komika.

Brakuje jeszcze 25 tys. zł. Zaplanowaną wiosenną zbiórkę zastąpiła więc internetowa kwesta.

d2ti8zh

Deszczyński i Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, którego jest prezesem, uruchomiło zbiórkę w serwisie crowdfundingowym, która dostępna jest pod tym linkiem.

- Jest to zrzutka z nagrodami. Darczyńcy dostaną m.in. plakaty autorstwa Arkadiusza Gacparskiego i Edwarda Lutczyna, a także unikalną płytę DVD z spektaklu Kabaretu Bohdana Smolenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

A co z pomnikiem autorstwa studenta Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Piotra Sochy? Deszczyński zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem.

d2ti8zh

- Produkcja pomnika jest w toku. Wszystkie etapy realizowane przez autora zostały zakończone pomyślnie. Najpierw glina, potem gips i Bohdan Smoleń pojechał do odlewni w Szymanowie.

Pomnikowy Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Na blacie znajdą się kartki ze strofami słynnego monologu "A tam cicho być" z programu "Ostry dyżur".

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne
Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Termin odsłonięcia pomnika to 5 i 6 czerwca, ale zapewne zostanie on przełożony przez zakazy wynikające z pandemii. Niemniej wszystko jest już zaplanowane.

d2ti8zh

- Planujemy koncert kabaretowy w miejscu, gdzie stanie pomnik. Wezmą w nim udział młodzi artyści, którzy przypomną jego hity, oraz gwiazdy pomagające w zbiórkach. Dzień wcześniej Brygada Pigmaliona z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod przewodnictwem prof. Wiesława Konorowskiego pokaże publiczności na żywo, jak powstaje rzeźba. Wyrzeźbią oni popiersia naszych artystów, tak aby Bohdan choć przez 24 godziny posiedział w towarzystwie swoich kolegów - tłumaczy Deszczyński.

Oczywiście pieniądze można też wpłacać bezpośrednio na konto Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu o numerze: 85 1090 1346 0000 0001 0456 0212 z dopiskiem "Pomnik".

d2ti8zh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ti8zh