Trwa ładowanie...
d415l2m

Roky Erickson nie żyje. Miał 71 lat

Roky Erickson był pionierem rocka psychodelicznego i założycielem pierwszej znanej kapeli wykonującej ten gatunek. Okoliczności jego śmierci nie zostały podane do wiadomości publicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roky Erickson
Roky Erickson (Getty Images)
d415l2m

Erickson (rocznik 1947) zasłynął jako tekściarz, wokalista i gitarzysta, który w wieku 18 lat założył pionierski zespół 13th Floor Elevators. Kapela wydała 4 albumy, z których pochodzą takie przeboje jak "You're Gonna Miss Me" czy "Slip Inside This House".

Członkowie zespołu byli wielkimi zwolennikami palenia marihuany i zażywania psychodelików. Uważa się, że 13th Floor Elevators to pierwszy zespół wykonujący muzykę z gatunku rocka psychodelicznego.

d415l2m

Kapela rozpadła się w 1969 r. Rok wcześniej w trakcie jednego z koncertów doszło do incydentu, po którym zdiagnozowano u muzyka schizofrenię paranoidalną, Erickson trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie zgodził się na terapię z wykorzystaniem elektrowstrząsów.

Zobacz także: Nie żyje Leon Redbone. Miał 70 lat

Roky Erickson Getty Images
Roky Erickson

W kolejnych latach Erickson był aresztowany za posiadanie marihuany i, by uniknąć kary, powołał się na niepoczytalność. Trafił do zakładu psychiatrycznego, skąd wielokrotnie próbował uciekać i gdzie znowu został poddany elektrowstrząsom. Przebywał tam do 1972 r. Za murami szpitala pisał utwory, które trafiły na jego krążek z 1999 r.

d415l2m

Po wyjściu na wolność Erickson angażował się w różne projekty (Bleib Alien, Roky Erickson and the Aliens). W 2007 r. wystąpił na festiwalu Coachella, a w 2015 r. zagrał koncert z członkami 13th Floor Elevators w ramach jednorazowej reaktywacji na 50-lecie zespołu.

Jego ostatni solowy album to "True Love Cast Out All Evil" z 2010 r.

Zobacz także: Śmierć Diany wstrząsnęła całym światem. Tragiczne wydarzenie wykorzystano jako "atrakcję" w parku rozrywki

d415l2m

Podziel się opinią

Share

d415l2m

d415l2m