Trwa ładowanie...

Nie ma pieniędzy na prąd. Podjął dramatyczną decyzję

Wojciech Malajkat od sześciu lat jest rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej. To stanowisko okazało się jednym z jego najcięższych życiowych wyzwań. Ogromne problemy finansowe placówki zmusiły aktora do podjęcia drastycznych kroków.

Wojciech Malajkat - rektor warszawskiej Akademii TeatralnejWojciech Malajkat - rektor warszawskiej Akademii TeatralnejŹródło: AKPA
d4gpi4t
d4gpi4t

W rozmowie z "Faktem" Wojciech Malajkat wyjaśnia, jakie były przyczyny podjęcia tak dramatycznej decyzji. Przypomnijmy, że rektor warszawskiej Akademii Teatralnej, jednej z najlepszych europejskich placówek kształcących młodych aktorów, reżyserów i teatrologów, postanowił zamknąć szkołę na dwa najzimniejsze miesiące roku. 

- Mamy takie straszne czasy i to nas zmusza do tego, aby praktycznie podejść do tej sytuacji i zorganizować tak naukę, by nieco zaoszczędzić, ale też, żeby studenci nie stracili na tym. Brakuje nam po prostu pieniędzy jak wszystkim: przez wojnę inflację i pandemię - wyjaśnia Malajkat.

- Zaplanowaliśmy zatem dwumiesięczny okres zdalny, na te najzimniejsze i najciemniejsze miesiące. Ale będzie obejmował on jedynie teorię. Wszystko zaś, czego powinniśmy nauczyć studentów na zajęciach praktycznych, odbędzie się do świąt Bożego Narodzenia. Zatem nie zamykamy zupełnie szkoły i nie przechodzimy w całości na system online - dodaje aktor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dokument o Annie Przybylskiej w kinach. Aktorka żyje we wspomnieniach bliskich i fanów

Zamknięcie stołecznej Akademii Teatralnej z powodu braku pieniędzy to chyba wydarzenie bez precedensu. Malajkat zdradził, że do września wydali na prąd i ogrzewanie już tyle pieniędzy, ile w całym poprzednim roku. Zamknięcie drzwi uczelni i przejście na system nauczenia online na okres dwóch miesięcy, zdaniem rektora, pozwoli zaoszczędzić pół miliona złotych.

d4gpi4t

Wojciech Malajkat alarmuje, że ogólna sytuacja finansowa warszawskiej Akademii Teatralnej jest już krytyczna. Do stabilnego funkcjonowania uczelni brakuje już 4,5 mln zł.

- Ten deficyt pogłębiał się od trzech lat. Prognozując działanie szkoły, wysłałem prośbę, jak co roku, o uruchomienie rezerwy, którą Ministerstwo posiada. Dostałem jedynie połowę tego, o co poprosiłem, jak zresztą od paru lat. I te 'połowy' zsumowały się właśnie w 4,5 mln deficytu - powiedział Malajkat.

Rektor uczelni obawia się, że za brakiem wystarczającego wsparcia ze strony Ministerstwa stoją decyzje polityczne.

d4gpi4t

- Tłumaczą, że nie ma więcej. Ale jeszcze trzy lata temu nasze prośby spotykały się ze zrozumieniem. Od trzech lat tak się nie dzieje. Zaczynam to kojarzyć z faktem, że Akademia i nasze środowisko zajęły stanowisko w kilku sprawach i domagały się głośno praw dla tych, którym prawa te były odebrane lub próbowano je odebrać - twierdzi Malajkat.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad "Pierścieniami Władzy""Rodem Smoka", wspominamy seriale z lat 90. oraz śpiewamy hymn ku czci królowej. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4gpi4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gpi4t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj