Trwa ładowanie...
ycipk-loilm5

Zenon Martyniuk nie stworzył hitu "Przez twe oczy zielone". Jeśli nie on, to kto?

"Przez twe oczy zielone" - ten utwór kojarzą wszyscy. W stwierdzeniu nie ma ani krzty przesady, bo z hitem disco-polo, choćby na weselach, stykają się nie tylko fani tego rodzaju muzyki. Okazuje się, że Martyniuk, który z piosenki zrobił prawdziwy przebój, wcale jej nie napisał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zenon Martyniuk i Marzanna Zrajkowska. To ona napisała "Przez twe oczy zielone"
Zenon Martyniuk i Marzanna Zrajkowska. To ona napisała "Przez twe oczy zielone" (East News)
ycipk-loilm5

Zenek Martyniuk wykonywaniem muzyki disco-polo zajmuje się od ponad 30 lat. Dobrze wie, jak wylansować prawdziwy hit. Kiedy w 2014 r. w jego ręce wpadł utwór "Przez twe oczy zielone", musiał go nagrać. Najpierw jednak wykonał piosenkę na żywo. Publiczność, która oglądała show Martyniuka podczas Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie była zachwycona. Wkrótce powstał więc klip do piosenki. Gdy pojawił się na YouTube'ie, szybko rozbił bank. Teraz, po niemal 5 latach, ma na koncie ponad 170 mln odtworzeń. To oznacza jedno - Polacy (ale nie tylko, sądząc po komentarzach) szczerze kochają ten hit disco-polo. Sięgnięcie po niego było doskonałą decyzją. Ale... ta historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej.

Syn Martyniuka został czołowym patoinfluencerem? "Lubi czytać sam o sobie"

ycipk-loilm5

- W roku 2014 na festiwal do Ostródy przygotowywaliśmy równolegle dwa utwory: "Przez twe oczy zielone" i "Kochana wierzę w miłość". I zastanawiałem się, który utwór wybrać. Wybrałem ten pierwszy i okazało się, że trafiłem w dziesiątkę. Ta piosenka bardzo się spodobała. Dostałem bardzo dużo telefonów, e-maili, SMS-ów z gratulacjami, że fajna, ciekawa aranżacja, fajny tekst, fajnie zaśpiewane. Nie spodziewałem się tego – mówił Martyniuk agencji Newseria.

"Przez twe oczy zielone" - dobry wybór

Zenek wybrał właściwą piosenkę, a ta szybko podbiła serca wielbicieli disco-polo. Wielu z nich śledziło karierę Martyniuka od dekad. Akcent, jego zespół, powstał przecież w 1989 r. i od tamtej pory odnosi sukcesy na rynku muzycznym. Odbiorców kolejnych hitów nie brakuje - zespół lubią i starsi, i młodsi. Hity Martyniuka to pozycja obowiązkowa na weselach, ale zdarza się, że można je usłyszeć nawet w miejscach tak niecodziennych jak przedszkola (imprezy 5-latków bywają szalone).

ycipk-loilm5

Kolor

Nie wszyscy wiedzą, że na popularność utworu "Przez twe oczy zielone" zapracował nie tylko Zenon Martyniuk, nie tylko zespół Akcent, ale też małżeństwo dobrze znane wielbicielom nurtu disco-polo. Chodzi o Marzannę i Marka Zrajkowskich. Oboje przez 6 lat tworzyli popularny zespół Kolor. Udało im się przebić na tyle, że fani disco-polo nazywali Marzannę swoją królową.

Zrajkowscy nagrywali piosenki i klipy wideo, które można było oglądać w takich programach jak Disco Relax, Disco Polo Live (pamiętacie?). Wciąż kilka z nich można znaleźć na YouTube'ie. Ale wielka kariera w show-biznesie nie była dla nich. W 1999 r. zdecydowali, że kończą z występami i nagrywaniem płyt. Jednak nie porzucili muzyki. Marzanna była przecież utalentowaną autorką tekstów do piosenek disco-polo, Marek komponował linie melodyczne.

ycipk-loilm5

Kto napisał "Przez twe oczy zielone"?

Jeszcze w trakcie działalności w Kolorze zaczęli współpracę z Zenkiem Martyniukiem. Marek realizował nagrania np. do płyty "Życie to są chwile" z 1994 r. Za to Marzanna stoi za wszystkimi utworami z albumu "Czar miłości" z 1995 r. i większością piosenek, które znalazły się na płycie "Wspomnienie" z 1999 r. Z albumu pochodzi "Rozmowa dwóch serc" nagrana wspólnie przez Akcent i Kolor. Ale to nie wszystko. Marzanna napisała też dla Zenona wiele późniejszych przebojów - w tym "Przez twe oczy zielone".

Dekady wspólnej pracy sprawiły, że Marzanna doskonale rozumie potrzeby artystyczne Martyniuka.

ycipk-loilm5

- Przez lata naszej współpracy zdążyłam poznać wrażliwość Zenka. Wiem, czego oczekuje od proponowanych utworów i w jakiej stylistyce czuje się najlepiej. Staram się pisać, by trafić w jego gust. Zazwyczaj mi się udaje - mówiła Zrajkowska magazynowi "Na Żywo".

Piłkarze pomogli Martyniukowi

Utwór "Przez twe oczy zielone" być może nie stałby się aż tak popularny, gdyby nie znani fani. W 2016 r. reprezentacja Polski w piłce nożnej po wygranym meczu z Irlandią szalała do piosenki, tańcząc i wygłupiając się. Wideo z szatni stało się hitem internetu, przybliżając sportowców zwykłym Polakom i sprawiając, że utwór, 1,5 roku po nagraniu, znów był na topie.

ycipk-loilm5

TVP poszła za ciosem - Martyniuka zaproszono na imprezę sylwestrową, a tam ciekawą wersję utworu zaprezentował duet - Zenon i Maryla Rodowicz, która na co dzień nie ma nic wspólnego z disco-polo.

2,5 roku później o hicie nikt nie zapomniał, nadal ma się świetnie. Martyniukowi, na szczęście, nie zaszkodziły ekscesy Daniela.

Zrajkowska z kolei nie tylko pisze przeboje, ale jest także nauczycielką w jednym z przedszkoli w Białymstoku. Nie lubi życia w światłach fleszy, a u boku Martyniuka pojawia się rzadko. W 2017 r. razem wykonali "Przez twe oczy zielone" na otwarciu lokalu jego syna.

Ogromne zarobki

Dzięki sukcesowi piosenki z 2014 r. Martyniuk zarabia jeszcze więcej niż wcześniej. Gdy utwór stał się hitem, a popularność Akcentu wzrosła, Zenon zaczął inkasować wyższe stawki na koncerty. Nie śpiewa już za mniej niż 25 tys. zł, choć, to trzeba mu przyznać, bierze udział także w wydarzeniach charytatywnych.

Podobno udaje mu się zagrać nawet 300 koncertów rocznie, czasem kilka jednego dnia. Przy czym niektóre okazują się naprawdę świetnym interesem - za występ sylwestrowy Martyniuk zainkasował aż 80 tys. zł. W sumie artysta z samego koncertowania jest w stanie wyciągnąć aż około 7 milionów zł. Do tego trzeba dodać wpływy ze sprzedaży płyt.

Rok 2017 był dla niego wyjątkowo owocny – konto piosenkarza zasiliła niebagatelna kwota 12 milionów zł. Więcej nie zarobiła żana polska gwiazda sceny muzycznej.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-loilm5

ycipk-loilm5
ycipk-loilm5