Trwa ładowanie...

Krawczyk ma okazały grób. Kryje się za nim wyjątkowa historia

Od śmierci Krzysztofa Krawczyka musiało minąć pół roku, nim na miejscu jego pochówku powstał okazały pomnik. Wdowa była tam codziennie, a przygotowanie odpowiedniego projektu nagrobka trwało. Okazuje się, że płyta i wielki krzyż symbolicznie nawiązują do grobów rodziców Krawczyka.

Krzysztof Krawczyk miał 74 lataKrzysztof Krawczyk miał 74 lataŹródło: AKPA
d1c00di
d1c00di

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 r. w wieku 74 lat. Jako zasłużony artysta opłakiwany przez wielu Polaków miał pogrzeb o charakterze państwowym. Na mszy św. w archikatedrze w Łodzi pojawili się przedstawiciele władz miasta, wojewódzkich i rządu, w tym minister kultury Piotr Gliński.

Okazały pomnik z płytą w kształcie schodów, z wielkim krzyżem pośrodku dwóch nagrobków (jeden pusty dla wdowy) i wizerunkiem Krawczyka pojawił się na cmentarzu w Grotnikach koło Łodzi dosłownie dzień przed szóstą miesięcznicą jego śmierci.

Projektowaniem pomnika zajął się zaprzyjaźniony z rodziną ks. Krzysztof Niespodziański, absolwent ASP. Zgodnie z wytycznymi wdowy, pomnik miał godnie upamiętniać jej męża, ale także odwoływać się do grobów jego rodziców. Już wcześniej było wiadomo, że Krawczykowi podobał się czerwony piaskowiec, z jakiego zrobiono grób jego ojca Januarego.

grób East News
Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka

Ale to nie wszystko. Menadżer i wieloletni przyjaciel Krawczyka Andrzej Kosmala opowiedział "Super Expressowi" historię związaną z tamtym grobem, która miała znaczenie także przy projektowaniu grobu artysty.

d1c00di

January Krawczyk zmarł w 1964 r., kiedy Krzysztof był jeszcze nastolatkiem. Zawsze chciał postawić ojcu godny nagrobek, oddający "charakter ojca, a jednocześnie symbolizujący synowską miłość do niego" – mówił Kosmala.

Pewnego dnia Krawczyk zajrzał do jednego z zakładów kamieniarskich i zobaczył pomnik, który spełnił jego oczekiwania. Niestety był on już kupiony przez kogoś innego, więc Krzysztof wrócił do domu rozczarowany. Ale nie odpuścił.

- W nocy nie wytrzymał i specjalnie pojechał do tego oddalonego o 200 km od domu Krzysztofa zakładu, i przebił cenę dziesięciokrotnie. W ciągu kilku dni tamten nagrobek stanął w miejscu pochówku Januarego Krawczyka – wyznał Andrzej Kosmala.

 Ostatecznie pomnik, który powstał na grobie Krzysztofa Krawczyka, ma elementy zarówno grobu ojca, jak i matki, które sąsiadują na cmentarzu. Płyta z wizerunkiem Krawczyka przypomina tę, którą ma jego matka. A czerwony kolor i wielki krzyż z koroną cierniową jest niemal identyczny jak ten na grobie ojca.

Stara miłość nie rdzewieje. Gwiazdorskie pary po przejściach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c00di
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c00di

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj